-3.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Ziraat Katılım’dan Milli Teknoloji Hamlesi

İlginizi Çekebilir

Teknolojide Millîleşme stratejisi kapsamında istemci bilgisayarlarında açık kaynaklı yazılımlara (işletim sistemi, o s ve diğer uygulamalar) göç çalışmalarını sürdüren Ziraat Katılım, testleri tamamlayıp şube ve genel müdürlük kullanıcı gruplarında pilot uygulamalara başladı. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ziraat
Katılım Bilgi Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Said Gül; “Şube ve genel müdürlük kullanıcı gruplarında pilot uygulama çalışmalarına başladık. Bu çalışma ile birlikte istemci bilgisayarlarında performans artışı ile birlikte donanım maliyetlerinde azalma ve çok yakın zamanda işletim sistemi ve o s uygulamaları yazılım lisans maliyetlerinin ortadan kalkması hede enmektedir.” dedi. Açık kaynak yazılımlara göç kapsamında işletim sistemi ve o s uygulamaları dönüşümünün önemli bir aşama olduğunu belirten Mehmet Said Gül, çalışmaların bununla sınırlı olmadığını ifade ederek “Müşterilere sunulan hizmetlerin erişilebilirliğinin 7×24 izlenmesine yönelik platform, kurumsal portal uygulaması, güvenli dosya paylaşımı, sanal sunucu yönetim uygulaması gibi ithal edilmiş olan yazılım çözümleri yerine, açık kaynaklı teknoloji muadilleri ile ikame edilerek lisans maliyetlerinde önemli tasarruf sağlanmıştır.” dedi.

Açık kaynaklı platformlara geçişle birlikte bağımlılık ve güvenlik noktasında da önemli bir avantajın elde edildiğini ifade eden Mehmet Said Gül, “Geniş kitlelerce kullanılan ve geniş yazılımcı toplulukları tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu yazılımlarda, güvenlik açıkları çok hızlı şekilde tespit edilebildiği ve yayınlanan güncellemelerle hızlıca kapatılabildiğinden, belli bir rma tarafından geliştirilmiş lisanslı yazılımlara kıyasla bu alanda önemli fırsatlar söz konusu. Bankamız istemci bilgisayarlarının dönüşüm çalışmalarının yanında, bilgi güvenliği alt yapımızı açık kaynaklı çözümlerle destekleyerek seviyeyi daha yukarılara taşıdık. Bu noktada açık kaynaklı çözümlerle bir güvenlik platformu oluşturmaya yönelik Ar-ge çalışmalarımız devam etmektedir. ” diye konuştu.

Ziraat Katılım’ın bu hamlesinin ülkemizdeki tüm kurum ve kuruluşlar için önemli bir referans olacağını ifade eden Gül, “Bu önemli deneyimin paylaşımı ile birlikte ülke olarak dışa olan bağımlılığın azalmasına katkı sunulması, yenilikçi teknolojilere önemli bir adım atılması hede enmektedir. Açık kaynaklı sistemlere geçişle birlikte ülke ve kurumlar için güvenlik anlamında önemli bir kazanım olması beklenirken, ciddi tasarruf imkânları da sağlanacak. Ülke içinde teknolojik çözümler sunan şirketler arasında entegrasyon ve bu konuda faaliyet gösteren nteklere de gelişim imkanı tesis edilecektir.” diye belirtti.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy