1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Ziraat Katılım’dan 138 Milyon Lira Kâr

İlginizi Çekebilir

Ziraat Katılım Bankası, 2020’nin ikinci çeyreğini 138,3 milyon lira kâr ile tamamladı. Bankanın toplam aktifleri 2019 yılı sonuna göre 2020 ikinci çeyreğinde yüzde 27 artışla 46,1 milyar liraya ulaştı. Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, konu ile ilgili değerlendirmede bulundu.

“Ziraat Katılım yurt içinde 45 ilde 101 şubeye ulaştı”

Özdemir, “Ziraat Katılım, müşteri memnuniyetine öncelik veren hizmet anlayışı ve verimlilik odağında yapılandırılmış iş döngüsünün başarılı icrası sonucunda, 2020 ikinci çeyreğini 138,3 milyon lira kâr ile tamamladı. Türkiye genelinde şube ağını yaygınlaştıran Ziraat Katılım yurt içinde 45 ilde 101 şubeye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Bankadan yapılan açıklamada Özdemir, Ziraat Katılım’ın toplam aktiflerinin 2019 yılı sonuna göre 2020 ikinci çeyreğinde yüzde 27 artışla 46,1 milyar liraya ulaştığını, toplanan fonların ise yine aynı döneme göre yüzde 30 artış ile 33 milyar lira olduğunu belirtti.

“Nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 51 milyar lira olarak gerçekleşti”

Ziraat Katılım’ın her zaman için reel sektörün yanında olduğunu belirten Özdemir, “Ziraat Katılım, müşteri memnuniyetine öncelik veren hizmet anlayışı ve verimlilik odağında yapılandırılmış iş döngüsünün başarılı icrası sonucunda, 2020 ikinci çeyreğini 138,3 milyon lira kâr ile tamamladı.

Türkiye genelinde şube ağını yaygınlaştıran Ziraat Katılım yurt içinde 45 ilde 101 şubeye ulaştı. Ekonomik İstikrar Kalkanı hamlesi kapsamında birinci çeyrek sonunda hayata geçirilen ‘İşe Devam Finansman Desteği Paketi’ ve ‘Çek Ödeme Destek Paketi’ uygulamalarını sürdürdük. İkinci çeyrek sonu itibariyle müşterilerimize toplam 5 milyar lira finansman sağladık.

Kullandırdığımız nakdi fonlar önceki yıla göre yüzde 35 artışla 33,1 milyar lira seviyesine çıkarken nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 51 milyar lira olarak gerçekleşti. Normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için uygulamaya aldığımız yeni finansman paketleri ile hem vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesine, hem de canlanan taleple birlikte firmaların üretimlerini ve istihdamlarını sürdürmelerine destek olduk.”

“Kira sertifikası ihraçlarımız 19,2 milyar liraya ulaştı”

Yılın ikinci çeyreğinde 10 adet kira sertifikası ihracını başarılı bir şekilde tamamladıklarını aktaran Özdemir, “Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 5,5 milyar lira fonlama temin edilirken, kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep gelmiştir. Ziraat Katılım, faaliyetlerine başladığı 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği 61 adet kira sertifikası ihracı ile toplamda 19,2 milyar lira hacme ulaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin ilk yerli endüstriyel enzim fabrikası LIVZYM’i hayata geçirdik”

Finansal ortaklıklar ile ilgili başarılı bir grafik çizdiklerini belirten Özdemir, “Son olarak Ziraat Katılım’ın sermaye ortaklığı ile Türkiye’nin ilk yerli endüstriyel enzim fabrikası LIVZYM Biyoteknoloji 26 Haziran’da düzenlenen törenle faaliyetlerine başladı. LIVZYM, Afrika’dan Rusya’ya kadar olan bölgede kurulan ilk endüstriyel enzim fabrikası konumundadır.

Yıllık küresel pazar büyüklüğü 8 Milyar ABD Doları olan enzimler; gıda, deterjan, kağıt, tekstil, deri ve yem sektörlerinde teknolojik ara ürün olarak kullanılmaktadır. Ziraat Katılım olarak LIVZYM yatırımımız ile ithal ikame ürünlerin yurt içerisinde yerli ve milli imkanlarla üretilmesi, istihdama katkı sağlanması ve dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmiştir. Livzym Biyoteknoloji ile kurulan Finansal Ortaklığın ülkemizde biyoteknoloji alanındaki diğer girişimlere öncü olması ve üretim kapasitesiyle de ülke ekonomisine katma değer sağlaması beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy