12.9 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021

Yerli COVID-19 Tarama Testi Üretildi!

İlginizi Çekebilir

Türkiye, yerli imkânlarla COVID-19 tarama testi üreterek 21 ülkeye ihraç etme başarısı gösterdi. İlaç hazırlama sistemleri alanında faaliyet gösteren bir firma, yerli imkânlarla yeni tip koronavirüs tarama testi üreterek 21 ülkeye ihraç etti.

COVID-19 salgını tüm dünyayı etkilerken salgınla mücadele için başta aşı olmak üzere medikal çalışmalar da devam ediyor. Bu kapsamda, doğruluk oranı yüksek ve hızlı sonuç verebilen tarama testleri de büyük önem taşıyor. Ankara’daki Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Oncosem Onkolojik Sistemler firması da yerli imkânlarla COVID-19 tarama testi üretmeyi başardı.

“Artık ortada tamamı yerli ve milli, yüzde 96,8 doğruluk oranı olan bir ürün var”

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Erol Çelik, Çin menşeli bazı tanı kitlerinin hatalı çıkması üzerine bu konuda çalışma başlattıklarını söyledi. Günlük 100 bin adet üretim yapabilecek potansiyeli yakaladıklarını ifade eden Çelik, “Bir ürün üretmek kıymetli ama bunu kapasiteli bir şekilde insanların ihtiyacına sunabilmek de bir o kadar önemli. Şu an bu süreç işlemeye başlamış durumda. Artık ortada tamamı yerli ve milli, yüzde 96,8 doğruluk oranı olan bir ürün var ve bu ürünü 21 ülkeye ihraç etmiş durumdayız.” diye konuştu.

Bağımsız laboratuvarlar da sonuçları onayladı

Testin tarama amaçlı olduğuna ifade eden Çelik, “Sağlık kuruluşlarında yapılan testlerde teşhis amaçlı çok ihtiyaç oluşunca günlük ihtiyacın devam etmesi gerekiyordu. Bizim testimizde 10-15 dakikada sonuç alabiliyorsunuz ve bu da günlük hayatın devamlılığını sağlıyor.” dedi. Çelik, sonuçların tamamının klinik neticelerle uyumlu olduğunu, bağımsız laboratuvarların da sonuçları onayladığı söyledi.

Çelik, Ürünün, ilgili halk sağlığı referans laboratuvarının bazı vakalar üzerinde test yaparak onaylamasının ardından Sağlık Bakanlığının ürün takip sistemine kaydedildiğini ve piyasaya sunulduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı onaylı ürün, hızlı tanı süresinin yanında kullanım kolaylığı da sağlıyor. Test, parmaktan alınan bir damla kan ve 2 damla solüsyonla yapılabiliyor.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy