11.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Yaban Mersini Fiyatıyla Yüz Güldürdü

İlginizi Çekebilir

Bursa’nın İnegöl ilçesinde hasadı devam eden yaban mersininde yaklaşık 5 ton civarında rekolte bekleniyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı kırsal Tuzla Mahallesi’nde 350 dekar alanda yetiştirilen yaban mersini meyvesinin kilogramı 50-65 liradan satılıyor. Çiftçi Bekir Uzuner, gazetecilere, yaban mersininde rekoltenin her yıl bir önceki seneye göre daha fazla olduğunu söyledi. Bu yıl hasadın çok bereketli olduğunu belirten Uzuner, “İlk meyvelerini topladık. Hasadı Ağustos ayı sonunda bitireceğiz.” dedi.

“İlerleyen yıllarda rekolte 50-100 tona çıkacaktır”

Bekir Uzuner, bölgede yaban mersini bahçelerinin henüz yeni tesis edilmeye başlandığına dikkati çekerek, “3 yıldır yaban mersini hasat ediyorum. Yeni ekenler, iki yıl sonra hasada başlayacak. İlerleyen yıllarda rekolte 50-100 tona çıkacaktır.” diye konuştu.

“Yaban mersini, tamamen doğal bir ürün”

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik de yaban mersininin faydalarına değindi. Çelik, yaban mersininin bağışıklığı güçlendirdiğini, vücut direncini artırdığını belirtti. Çelik, “Yaban mersini, yüksek rakımlı bölgelerde yetişiyor. Hiçbir ilacı kabul etmeyen, tamamen doğal bir ürün. Gübresi bile doğal, çam kabuğundan.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy