11.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Vakıf Katılımdan 350 Milyonluk Sukuk İhracı

İlginizi Çekebilir

Vakıf Katılım İştiraki Vakıf Varlık Kiralama AŞ aracılığıyla 11 Ocak’ta 350 milyon TL tutarında, 89 gün vadeli, nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

 Sukuk ihracıyla ilgili Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş: ”Hem yurt içinde hem de yurt dışında daha fazla fonu sisteme dâhil etmek, fonlama kaynaklarını çeşitlendirmek ve toplanan fonları daha fazla kişiye ulaştırmak için büyük bir gayretle çalışmalarımıza yön veriyoruz. Bu vizyon doğrultusunda 11 Ocak’ta gerçekleşen 2019 yılındaki ilk ihracımız sayesinde nitelikli yatırımcılarımızdan 350 milyon TL’lik fon sağladık. 2018 yılında ise 24 tertip olmak üzere toplamda yaklaşık 4,4 milyar TL’lik kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladık. Şu anda tedavülde yaklaşık 1,7 milyar TL’lik kira sertifikamız bulunuyor.Son 18 ayda, Vakıf Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden gerçekleştirdiğimiz 31 ihraç neticesinde yaklaşık 6 milyar TL’lik ihraçla bankamızın fonlama kaynaklarını çeşitlendirdik.” dedi.

 

İlk özel yurt dışı sukuk ihracını gerçekleştirebilmek için SPK’dan onay aldıklarını belirten Göktaş: “Katılım Varlık Kiralama iştirakimiz aracılığıyla 2019 yılı ilk çeyreğinde planlanan ilk özel sektör yurt dışı sukuk ihracımızı gerçekleştirebilmek için de 250 milyon dolar tutarında SPK ihraç tavanı onayını aldık. Önümüzdeki dönemde Leasing, Enerji vb. sektörlerde planlamakta olduğumuz yeni kira sertifikası ihraçlarımız ile yolumuza devam edecek, katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak kaynaklarımızı çeşitlendirmeyi ve ülke ekonomisine destek olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Kaynak: A.A.”

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy