9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Umman, İslami Fintech’e Odaklanacak

İlginizi Çekebilir

Umman Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Dr Qais Issa Mohammed al Yahyai, yaptığı bir konuşmada, Umman’ın islami finans ve İslami Fintech’e yöneleceğini ve  bu yönelmenin, bankaların verimliliklerini artıracağını söyledi

 

Umman Merkez Bankası (CBO) genel başkan yardımcısı Dr Qais Issa Mohammed al Yahyai’ye göre, Fintech’in yükselişi, Umman ekonomisine ve İslami bankacılık sektörünün daha kapsayıcı ve daha üretken olmasına yardımcı olacağını belirtti.

Yahyai Çarşamba günü Umman İslami FinTech Forumu’nda bir açılış konuşması yaparken, “Yeni teknolojilerin kullanımı, iş yapma maliyetini azaltmak ve sosyal yardımların genişletmesi için İslami finans kurumlarına önemli fırsatlar sunabilir.” dedi.

Yahyai, “Umman’daki İslami bankacılık endüstrisi, 2012’de piyasada faaliyete başlamasından bu yana genel bankacılık sektörünün önemli bir parçası olarak büyük adımlar attı ve ekonomi için ciddi verimler elde etti. ‘Sekiz islami finans kurumu ile – iki tam teşekküllü İslami banka ve altı İslami pencere hizmeti sunan –  İslami finans sektörde yüzde 13,3 pazar payı elde etti. 2019 yılı başında toplam İslami bankacılık aktifleri yüzde 13,4 oranında artarak 4,4 milyar dolara ulaşmıştır.” dedi.

İslami Finansal Hizmetler Kurulu’nun (IFSB) 2018 İstikrar Raporu’na göre, toplam varlıklar açısından Umman’ın İslami bankacılık varlıkları, dünya sırlamasında 13. sırada yer almaktadır.

Yahyai, “Teknoloji günlük yaşamımızla iç içe geçmeye başladı. Teknoloji meraklısı bir müşteri daha talepkar hale olabiliyor. Verimli ve uygun maliyetli hizmetler istiyor. Müşteriler, şubeleri ziyaret etmek yerine zaman harcamaksızın  hizmet işlemlerin gerçek zamanlı olarak yapılmasını beklemektedir.” diyerek konuşmasına devam etti.

 

 

 

Kaynak: Mena Fn

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy