11 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Uluslararası İslami Ticaret Birliği kuruldu

İlginizi Çekebilir

Rusya’nın başkenti Moskova’da Uluslararası İslami Ticaret Birliği’nin (UİTB) açılış ve tanıtım töreni düzenlendi.

Törene; UİTB Başkanı Marat Kabayev, İslam Kalkınma Bankası yetkilileri ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin iş dünyası temsilcileri katıldı. Program kapsamında Rus bankacılık sektörü temsilcileri, İslam ülkelerinden iş adamları ile toplantılar gerçekleştirdi.

UİTB Başkanı Kabayev, yaptığı açıklamada, “Rusya’da diğer dinlere mensup iş adamlarının dernekleri vardı; Müslümanlar ise bu türlü bir yapıya sahip değildi. Bu nedenle böyle bir birlik kurma kararı aldık. Derneğimize, İslami ticaret kriterlerine uygun iş yapan herkes üye olabilir.” dedi.

Birliğin ilk yurt dışı temsilciliğinin İstanbul’da faaliyete geçeceğine dikkati çeken Kabayev, zamanla diğer ülkelere de açılacaklarını dile getirdi.

Uluslararası İslami Ticaret Birliği Türkiye Temsilcisi Alp Delimollaoğlu da “UİTB Rusya’daki Müslümanların kendi aralarında ve İslam dünyasıyla iş birliğini geliştirmek amacıyla kurduğu bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye temsilciliğinin İstanbul’da kurulması için işlemlere başladık ve gerekli yetkileri aldık.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy