-3.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

‘Türkiye’nin Maldivleri’ Yaza Hazır

İlginizi Çekebilir

Beyaz kumsalı ve suyunun berraklığıyla “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ünlenen Salda Gölü, göz alıcı güzelliğiyle yaz sezonunda ziyaretçilerini bekliyor.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve suyunun berraklığıyla Maldiv Adaları’na benzetilen Salda Gölü, yaz sezonunda ziyaretçilerini bekliyor.

Göz kamaştıran güzelliğiyle büyüleyen Salda Gölü, 184 metre derinliğe sahip, 6,8 kilometre eninde, 9,18 kilometre uzunluğunda tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alıyor.

Burdur merkeze 56, Denizli’ye 96, Antalya’ya 159 kilometre uzaklıkta bulunan, 110 kuş, 4 balık, 301 sucul ve karasal bitki türüne ev sahipliği yapan, uygun kamp alanlarıyla da turizmin hizmetinde olan “Türkiye’nin Maldivleri”, yaz sezonuna hazır.

Göl kenarındaki tabiat parkına yapılan yeni düzenlemeler ve sosyal donatılarla ziyaretçilerin yeni sezonda daha iyi ağırlanması hedefleniyor.

“Mars gezegeninin yüzey özelliklerini yakın”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Rıza Kamil, AA muhabirine, Salda Gölü ve çevresinin 1989 yılından beri doğal sit alanı statüsünde olduğunu belirtti.

Salda Gölü’nün yapılan çalışmalar sonucu Mars gezegeninin yüzey özelliklerini taşıyan magnezyum yüklü beyaz kayalara sahip olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Kamil, “Bu özellikler dünyada iki yerde var, biri Maldivler’de biri de Türkiye’de bulunan Salda Gölü’nde.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Salda Gölü Tabiat Parkında birtakım çalışmalar yaptıklarını dile getiren Kamil, şunları kaydetti:

“Yazın ilk dönemleri olmasına rağmen ziyaretçi yoğunluğu var. Bundan dolayı alana büyük kır lokantasını kazandırdık. Ayrıca sosyal donatı malzemeleri, piknik üniteleri, masalar, yerleştirdik. Çocuklar için ahşap oyun alanı kurduk. Alanın özelliğini bozmadan gelen ziyaretçilere daha iyi hizmet vermek adına bir takım faaliyetler yürütüyoruz. Salda Gölü hem yurt içinden hem de yurt dışından büyük bir beğeni topluyor. Gün geçtikçe ziyaretçi sayısının arttığını görüyoruz. Ramazan ayında olmamıza rağmen belli bir yoğunluk var, ramazandan sonra okulların da kapanmasıyla birlikte ziyaretçi sayısının daha da artacağını düşünmekteyiz.”

Haberin tamamı: https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiyenin-maldivleri-yaza-hazir/1157936

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy