2 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Türkiye’nin İlk Yerli Endüstriyel Enzim Fabrikası LIVZYM Biyoteknoloji’nin’ Açılış Töreni Gerçekleşti

İlginizi Çekebilir

Ziraat Katılım’ın sermaye ortaklığı ile hayata geçirilmesine katkı verdiği ‘Türkiye’nin İlk Yerli Endüstriyel Enzim Fabrikası LIVZYM Biyoteknoloji’nin’ açılış töreni gerçekleşti

Törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, TKBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Katılım Genel Müdürü Sayın Metin Özdemir, LIVZYM Biyoteknoloji’nin Kurucusu Sayın Dr. Serdar UYSAL, Ziraat Katılım Kredi Tahsis ve Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Tahir Demirkıran ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

LIVZYM, Afrika’dan Rusya’ya kadar olan bölgede kurulan ilk endüstriyel enzim fabrikası konumundadır. Yıllık küresel pazar büyüklüğü 8 Milyar ABD Doları olan enzimler; gıda, deterjan, kâğıt, tekstil, deri ve yem sektörlerinde teknolojik ara ürün olarak kullanılmaktadır. Enzimler, biyokimyasal özellikleri ile muadillerine göre daha çevreci ve uygulaması kolay alternatiflerdir. Enzim üretimi için gerekli mikroorganizmalar, modern moleküler biyoteknolojik yöntemlerle endüstriyel üretime hazır hale getirilmektedir.

LIVZYM “halihazırda yurtdışından ithal ettiğimiz diğer enzimlerle tamamen aynı şekilde” üretimi yerli ve milli imkânlarla başarmıştır. %100 dışa bağımlı olduğumuz bu alanda, dövizdeki artışlar doğrudan enzim fiyat artışına ve dolayısıyla ilgili alanlardaki üretim maliyetlerinin ciddi artışına neden olmaktadır.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy