-3.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Türkiye’nin Finansal Alanda Bilinen İlk Blokzincir Ağı Faaliyete Geçti

İlginizi Çekebilir

Takasbank, ilk olarak Eylül ayında duyurduğu altına dayalı dijital varlık platformunu içerisinde 3 katılım bankasının bulunduğu 6 katılımcı banka ile faaliyete geçirdiğini açıkladı

Takasbank’tan yapılan basın açıklamasında, “Blokzincir teknolojisi üzerine yapılan çalışmaların ilk ürünü olarak; dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blokzincir teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyan ve marka adı ‘BiGA Dijital Altın’ olan projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubunun bir üyesi olarak, Ülkemiz ekonomisine yerli ve milli bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz.” denildi.

Açıklamaya göre, Dijital Varlık Transfer Platformu üzerinde işlem görecek olan varlık, karşılığı Borsa İstanbul kasalarında fiziksel olarak saklanan her bir gram altın karşılığında üretilen ve “BiGA” olarak isimlendirilen ‘dijital değer’ olacak. Sistemde dijital varlık için ihraç, itfa ve transfer olmak üzere 3 ana kabiliyet bulunurken blokzincir teknolojisi ile çalışan BiGA Platformu ile Altın Transfer Sistemi arasında entegrasyon, mutabakat yetkinlikleri, izleme ve raporlama gibi ek özellikler de sağlanıyor.

Proje hakkında detaylı bilgiye biga.takasbank.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

6 banka ile faaliyette

Açıklamada, “BiGA Dijital Altın” projesinin bugün itibari ile uygulamaya alındığı ve ilk etapta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım Bankası’nın katıldığı belirtildi. Böylece Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağının kurulduğu vurgulanırken Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak olan katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle birlikte altın bakiyelerinin katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebileceği kaydedildi.

Söz konusu proje, ilk olarak geçtiğimiz Eylül ayında duyurulmuştu.

 

Kaynak: Uzmancoin

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy