1 C
İstanbul
Pazar, Ocak 17, 2021

Türkiye’de İlk Kurumsal İslami Mikro Finans Örneği “İksar”

İlginizi Çekebilir

Sakarya Üniversitesinde görev yapan bir grup akademisyen tarafından kurulan  İslam İktisadı Araştırma ve Uygulama Derneği (İKSAR);  finansman ihtiyacı olan düşük gelir grubundaki kişilere, kar paysız (sadece ana para ödemeli) finansman desteği sağlıyor.  Biz kimiz? sorusuna cevaben , ” İslam iktisadı alanındaki teorik bilgilerin pratiğe olabildiğince yansıtılmasını ve toplumsal bilinç oluşturarak yaygınlaşmasını kendisine amaç edinen İKSAR, 2018 yılında Sakarya’da bir grup akademisyen tarafından kurulmuştur.” tanımını yapmaktadırlar.

Derneğin kurucuları ise kuruluş amacı ile alakalı twitter adresinden yaptıkları açıklama ise  şöyle; ” İslam iktisadı konusunda yapılan uygulamaya dönük akademik çalışmaların mümkün olduğunca hayata geçirilmesini sağlamaktır. İKSAR, Sakarya’da faaliyet gösteren yerel bir dernektir ve ilerleyen dönemlerde bünyesindeki projeleri Türkiye’nin başka bölgelerinde de yaygınlaştırmayı kendisine vizyon olarak belirlediklerini”  ifade etti.

Aşağıda Sistemin işleyişini ve sisteme bağışçı olarak katılmak isteyen kişiler için İKSAR tarafından hazırlanmış bir görsel de mevcuttur.

 

 

İKSAR’ın  Benimsediği  Değerler:

Samimiyet:

Uygulamalarımızda İslam’ın iktisat ve finans ile ilgili ölçülerini sadece şekil olarak değil aynı zamanda öz olarak da benimsemek, her zaman ihlasla hareket etmek.

Toplumsal Faydayı Düşünme: 

Faaliyetlerimizde toplumun tüm kesimlerinin faydasını gözetmek.

Şeffaflık:

Paydaşlarımızla düzenli bilgi paylaşımına ve kamuyu bilgilendirmeye önem vermek.

Sürdürebilirlik:

Uzun vadeli ve sağlam şekilde faaliyetlerimizi sürdürmek.

Örneklik:

 En iyi uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmak ve başkalarına örnek teşkil ederek tek olmayı değil olabildiğince hayrı yaymayı benimsemek.

İstişare: 

Faaliyetlerimizi yaygınlaştırıp çeşitlendirirken paydaşlarla istişare içerisinde hareket etmek.

 

İksar’ın ilk hikayesi:

“Ahmed dilenmiyordu, daha çok karton toplayıp helalinden gelir elde etme derdindeydi. Birgün bu derdin peşinde giderken daha büyük bir araba ile daha çok karton toplayabileceğini düşündü ve bize başvurdu. İşte bu başvuru aslında İKSAR’ın temellerinin atılmasına, teoride bahsedilenlerin hayata geçirilmesinin önemine kapı araladı. Motorunu daha iyi bir araba ile değiştirmesi için, çoğunluğu ileride İKSAR’ın yönetimini oluşturacak kişilerden, zekat/bağış toplandı, eksik kalan kısmı ise Ahmed’e karzı-ı hasen olarak verildi. Ahmed bu paralarla yeni arabası için ihtiyaç duyduğu eksiği kapattı.Noterde arabanın devrini yapmaya gittiğimizdeki mutluluğu, arabayla fotoğraf çekilirken ki heyecanı görülmeye değerdi. Aslında ihtiyaç duyduğu ve bizim verdiğimiz tutar çok küçük ama görece etkisi oldukça büyüktü.Yeni arabasıyla birlikte Ahmed artık sadece karton değil, nakliyat işi de yapıyor ve daha çok gelir elde ediyor. Ayrıca verdiğimiz karz-ı haseni de taksitler halinde geri ödüyor ve ailesinin durumlarının düzelmesi, çocuklarının mutluluğu bize daha da cesaret veriyor.”
Bunun gibi hikaye örneklerine ( iksar.org.tr ) adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy