10.9 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Türkiye Finans’tan Ekonomiye Destek

İlginizi Çekebilir

Türkiye Finans Katılım Bankası, yılın ilk yarısında 403 milyon 573 bin TL konsolide kar elde etti.  Bankanın 2020 Haziran sonu itibarıyla nakdi ve gayri nakdi olmak üzere ekonomiye aktardığı kaynak toplamda 54 milyar liraya ulaştı.

Türkiye Finans Katılım Bankası, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama ile 2020 yılı ilk yarıyıl bilançosunu duyurdu. Buna göre bankanın, 2020 Haziran sonu itibarıyla nakdi ve gayri nakdi olmak üzere ekonomiye aktardığı kaynak toplamda 54 milyar liraya ulaştı. Bu dönemde banka, şirket finansmanında yaklaşık yüzde 40, ihtiyaç finansmanında ise yaklaşık yüzde 60 artış kaydetti. Kullandırdığı nakdi fonlarda yüzde 36 artışla reel sektöre 45,2 milyar lira kaynak sağlayan banka, gayri nakdi fonlarda da 2019 yılına göre yüzde 15 artışla 8,4 milyar lira hacme ulaştı.

“Ülke ekonomisi ve müşterilerimiz için sorumluluk aldık”

Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Vekili Murat Akşam, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Akşam, “2020 yılının ilk yarısı hem dünya hem de ülkemiz için oldukça zor bir dönem oldu. Tüm dünya ülkeleri, pandemiye karşı verilen mücadelenin yanı sıra bu süreçten etkilenen ekonomilerini de ayağa kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemiz ise bu zorlu mücadelede gösterdiği kararlı tutumla pandemi döneminin yaralarını sarmaya devam ediyor. Türkiye Finans Katılım Bankası olarak bizler de bu süreçte tüm paydaşlarımız için fayda sağlamaya devam ederken, ardı ardına hayata geçirdiğimiz ekonomi destek paketleri ile ülke ekonomisi ve müşterilerimiz için sorumluluk aldık.” dedi.

İhtiyaç finansmanında yüzde 60 artış kaydetti

Normalleşme döneminde esnaf ve KOBİ’lerin ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla onlara “Kaldığınız Yerden Devam Edin” diyerek avantajlı finansman imkânları ve hayatlarını kolaylaştıracak farklı çözümler sunduklarını anlatan Akşam, “Değişen bireysel ihtiyaçlar için de “İyi Kararlar Destek Paketi’ni devreye alarak; 3 ay ödemesiz konut, taşıt ve ihtiyaç finansmanı olmak üzere 3 farklı alanda finansman çözümleri sağladık. Şirket ve gerçek kişi müşterilerimiz bu dönemde likiditeye kolay ulaşabilsinler diye hiç hız kesmedik. Bu anlamda sağladığımız şirket finansmanında yaklaşık yüzde 40, ihtiyaç finansmanında yaklaşık yüzde 60 artış kaydettik. Finansman büyüme oranımız; katılım, özel mevduat ve kamu mevduat bankacılık gruplarının tamamından daha yüksek oranda gerçekleşti. Sonuçta reel sektöre sunduğumuz faydayı da artırarak gerek kullandırdığımız gerekse topladığımız fonlarda sektör ortalamasının üzerinde bir performans gösterdik.” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy