9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Türkiye, En Hızlı Büyüyen Ülke Konumunda

İlginizi Çekebilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret ilişkisini değerlendirdi. Bakan Pekcan, “Türkiye, OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke konumundadır” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Pandemi döneminde Ekonomi Diplomasisi: Özbekistan ve Türkiye Tecrübesi” programına katıldı. Pekcan, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Serdar Umurzakov ve heyetine salgın döneminde Türkiye’ye gerçekleştirdikleri üst düzey ziyaret dolayısıyla teşekkür etti.

“Ticaretin durmaması için yeni yöntemler geliştirdik”

Pekcan, tüm ülkeleri etkisine alan salgının sağlık kadar ekonomileri de etkilediğine işaret ederek, alınan güçlü önlemler sayesinde Türkiye’nin salgından en az etkilenen ülkeler arasına girmesini sağladıklarını ifade etti.  Pekcan, geçen yıl Türkiye’nin OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu hatırlattı.

Pekcan, “Türkiye, salgın döneminde de diğer ülkelerden ekonomi alanında da ayrışarak büyümesini sürdürecektir. Salgın döneminde ticaretin durmaması için yeni yöntemler geliştirdik. Temassız ticaret uygulamasıyla ihracatımızı, dış ticaretimizi şoför değiştirerek, araç değiştirerek, Ro-Ro transferleriyle gerçekleştirdik. Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlarla ciddi anlamda katılımcılar sağladık. Bu sanal ticaret heyetlerimizin ilkini de Özbekistan ile beraber gerçekleştirdik. Özbekistan ile şubat ayında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Anlaşması’nı ve Karma Ekonomik Komisyonu protokolünü imzaladık, ayrıca 61 eylem planını da oluşturduk.”

“Özbekistan ile pandemi döneminde de ilişkilerimizi devam ettirdik”

Pekcan, 10 Haziran’da ticaret müşavirlerinin Özbekistan’daki fırsatları Türk iş adamlarına tanıttığını ifade ederek, “23 Haziran’da Türk-Özbekistan iş insanları heyetiyle tekrar bir araya geldik. Ayrıca sanal ticaret heyetiyle de bir araya geldik. Özbekistan ile pandemi döneminde de kesintisiz ilişkilerimizi devam ettirdik.” şeklinde konuştu.

Ruhsar Pekcan, Özbekistan ile ticari ilişkilerin geçen yıl yüzde 24,6 artarak 2,4 milyar dolar seviyesine ulaştığına işaret ederek, salgın döneminde bütün çabalara rağmen geçiş güzergahında sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Pekcan, “Türkiye’nin Özbekistan’da yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımı var. Biz Türk yatırımcılarını da Umurzakov’a emanet ediyoruz. Onları da en az Özbek vatandaşları kadar koruyup gözeteceklerinden hiçbir kuşkumuz yok. Yatırımların karşılıklı desteklenmesi ve korunması anlaşması da yürürlüğe girmiş bulunmakta. Ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri değerlendirmek üzere yarın bir toplantı gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy