9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Türkiye ekonomisi 2030 yılında nasıl olacak?

İlginizi Çekebilir

Dünyanın önde gelen ekonomik denetim ve yönetim hizmetleri kuruluşlarından PriceWaterhouseCoopers (PwC) tarafından yapılan “World 2050” adlı ekonomik öngörüler araştırması çarpıcı veriler ortaya koyuyor.

PwC verilerine göre küresel ekonomik güç uzun vadede gelişmekte olan ekonomilere doğru kayarken Hindistan, Endonezya ve Vietnam performanslarıyla büyümenin yıldızı olacak.

PwC’nin Türkiye ile ilgili öngörülerinde ise olumlu bir bakış hakim. Türkiye, İtalya’yı geride bırakacak. 2023 yılında dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olmayı hedefleyen Türkiye, 2030’da 2.996 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğüyle İtalya (2.541 trilyon dolar) ve Güney Kore’yi (2.651) geçerek 12’incilik koltuğuna oturacak.

PwC’nin araştırmasına göre; önümüzdeki 13 yıl içinde 2,9 trilyon dolarlık GSYH değerine ulaşması beklenen Türkiye’nin, 2050 yılında ise 5 trilyon dolar barajını aşacağı tahmin ediliyor.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy