5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Türkiye Dinamizmiyle Yoluna Devam Edecek

İlginizi Çekebilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video konferans yöntemiyle Beta Kimya AŞ GEBKİM Kampüsü Temel Atma Töreni’ne katıldı. Pekcan, Türkiye’nin pandemiden sonra da diğer ülkelerden ayrışarak, sanayi kapasitesi, beşeri sermayesi ve dinamizmiyle yoluna devam edeceğini söyledi.

2019’da Türkiye, 8,5 milyar dolarlık yatırım çekti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gerçekleşen yatırımın önemine dikkat çekti. Pekcan, “Bu yatırım Türkiye için gerçekten önemli, Türkiye’nin yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli üretim ve ihracat stratejisiyle örtüşüyor. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, siyasi istikrar ve etkin yönetim sistemiyle, daha fazla teknoloji, daha fazla katma değerli üretim ve ihracatla ülkemizi yüksek gelirli ülkeler seviyesine hep beraber çıkarmak için gereken tüm adımları atacağız.”

Pekcan, dünyada korumacılık önlemlerinin uygulandığı 2019’da Türkiye’nin 8,5 milyar dolarlık yatırım çektiğine ve 180,8 milyar dolarlık ihracata ulaştığına işaret ederek “İnşallah pandemi sonrasında da bu süreçten en hızlı şekilde ayrışan ülkeler arasında yerimizi alacağız.” dedi.

“500 kişiye de istihdam yaratacak”

Temeli atılan fabrikanın, kendi alanında bölgesinin en büyük tesislerinden biri olacağını vurgulayan Pekcan, “Fabrika, hem Türkiye’de üretim açığı bulunan, ithalat yapılan ürünlerde katma değer yaratacak hem de yeni pazarlara ihracat yapılmasını sağlayacak. Ülkemizde de otomotiv, inşaat ve savunma sanayi gibi pek çok alandaki sektöre yerli girdi sağlayacak, 500 kişiye de istihdam yaratacak.” diye konuştu.

“Kimya, geçen yıl en fazla ihracat yapan sektörlerden biri oldu”

Pekcan, kimya sektörünün geçen yıl yüzde 29 artış ve 24,5 milyar dolarla en fazla ihracat yapan sektörlerden biri olduğunu hatırlattı. Pekcan: “Kimya, lokomotif sektörlerimizden biri olmaya devam edecek. Pandemi sürecinde mart, nisan ve mayıs aylarındaki gerilemenin ardından haziranda, bir önceki yıla göre yüzde 6,2’lik mayısa göre de yüzde 24’lük artış göstererek 1,8 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaştı. İhracat Ana Planı’ndaki stratejik sektörlerden birisi de kimya sektörü.

Bakanlık olarak bu sektöre verdiğimiz desteklere artırarak devam edeceğiz. 2019 yılında 171 fuar desteği verdik, 13 Ur-Ge Projesi aktif iken 20 proje ise tamamlandı. Turquality Programı kapsamında bir tanesi Beta Kimya olmak üzere 22 firmanın 24 markasını destekliyoruz. Marka Programı kapsamında da 15 firmanın 16 markası destekleniyor. Son 2 yılda 13 ülkeye sektörel ticaret heyetleri gerçekleştirdik. Düzenlenen alım heyetleriyle 4 bin 500 ikili görüşme gerçekleştirdik.”

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy