11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Türk yatırımcılar Kosova’da 368 Milyon Avro Yatırım Yaptı

İlginizi Çekebilir

Türkiye-Kosova İş Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ev sahipliğinde, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behcet Pacolli’nin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Elvan, burada yaptığı konuşmada, Kosova’nın Türkiye için dost ve kardeş, Balkanlar’da ise barış ve istikrar için kilit ülke olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli siyasi iradenin her iki ülkede de olduğunu belirtti. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Türk yatırımcılar Kosova’da 368 milyon avro yatırım yapmış, faal olarak Kosova’da bulunan 700 Türk şirketinde de yaklaşık 10 bin kişiye istihdam imkanı sağlamıştır.” dedi.

Türkiye ekonomisinin atlattığı badirelere rağmen güçlü temellerini dünyaya ispat ettiğini vurgulayan Elvan, son 15 yılda ekonominin büyük bir atılım gösterdiğini, 2002 yılından bu yana ekonomideki yapısal sorunların üzerine kararlılıkla gidildiğini ve bunun yansımalarının da yüksek büyüme performansıyla görüldüğünü dile getirdi.

Elvan, ekonominin 2003-2016 döneminde yıllık ortalama yüzde 5,7 büyüdüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bu sene de yüzde 5,5’in üzerinde bir büyüme performansı bekliyoruz. Büyümeye ilişkin çoğu öncü gösterge olumlu bir tabloyu işaret ediyor. Şu anki göstergelere baktığımızda, Orta Vadeli Program’da (OVP) ortaya koyduğumuz 5,5’lik büyüme performansı üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğimizi bugünden söyleyebilmemiz mümkün.”

OVP’de büyüme ve istihdama odaklandıklarını ve temel politika alanlarını belirlediklerini anlatan Elvan, Türkiye ekonomisini daha ileriye götürmek ve gelişmiş ülkeleri yakalayabilmek için yüksek teknolojiye dayalı bir üretim ve ihracat yapısına doğru dönüşüm gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Elvan, Türkiye’nin yabancı yatırımlar için önemli bir cazibe merkezi olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin OVP’de öncelikli politika alanlarından birinin de iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi olduğunu belirten Elvan, bu doğrultuda yurt dışı ve yurt içi yatırımcıların karar alma süreçlerini hızlandırarak kaliteli yatırımlarla nitelikli istihdam oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin son 10 yılda kalkınma yardımlarını da kayda değer şekilde artırdığını kaydeden Elvan, “Türkiye’nin sağladığı resmi kalkınma yardımı miktarı 2015 yılında 3,9 milyar dolarken, 2016 yılında 6,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.” dedi.

“Kosova’da tamamlanan projelerin değeri 100 milyon doları geçti”

Elvan, Türkiye’nin Kosova’yı önemli bir ortak olarak gördüğünün altını çizerek, iki ülke ilişkilerinde son yıllarda ortaya çıkan ilerlemenin dikkate değer olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) aracılığıyla Kosova’ya 600’ün üzerinde projeyle katkı sunduğunu hatırlatan Elvan, “Tamamlanan projelerin değeri 100 milyon doları geçmiştir. Önümüzdeki süreçte de TİKA vasıtasıyla her alanda her sektörde Kosova’ya olan desteğimizi sürdürmeye kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Elvan, Kosova ekonomisinin son birkaç yılda önemli reformlar gerçekleştirdiğini, özellikle stratejik olarak belirlediği sektörlerde yabancı yatırım çekmeye hazır olduğunu gösterdiğini belirterek, Türk iş adamlarının da Kosova’yı daha cazip bir pazar kılan ekonomik ve mali politikalarını takip ederek ülkeye yatırım yapmaya gittiğini bildirdi.

“Türk şirketleri Kosova’da 10 bin kişiye istihdam sağladı”

Elvan, Türk firmalarına Kosova tarafından verilen desteğin süreceğine inandıklarının altını çizerek şunları kaydetti:

“Türk yatırımcılar Kosova’da 368 milyon avro yatırım yapmış, faal olarak Kosova’da bulunan 700 Türk şirketinde de yaklaşık 10 bin kişiye istihdam imkanı sağlamıştır. Bu rakamların önümüzdeki yıllarda daha da artması öngörülmektedir. Türk müteahhitlik sektörünün yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarında 18 önemli projeyi tamamladığını gururla belirtmek isterim. Kosova’da bundan sonra da hayata geçirilecek önemli projelerde dünya çapında önemli bir yerde bulunan Türk müteahhitlik sektörünün yer almasını arzuluyoruz.”

Altyapı, ulaştırma ve turizm alanlarında Türkiye ve Kosova arasında yatırım ve iş birliği için önemli fırsatlar olduğunu vurgulayan Elvan, Kosova’nın ekonomik kalkınmasına yönelik Türkiye’nin elinden gelen tüm çabayı göstereceğini ve iş adamlarını ülkeye yatırım yapmaya teşvik edeceğini bildirdi.

Kaynak: AA

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy