1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu,: Yerli Otomobilden Tüm Bölgeler Faydalanacak

İlginizi Çekebilir

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yerli otomobilin belirli parçalarını ülkenin dört bir yanına dağıtıp, oralarda üretimini sağlayıp birbirine eklemlenmiş bir değer halkası oluşturacağız.” dedi.

Görevine yeni seçilen Kaman Ticaret Odası Başkanı Yakup Eğri’ye “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunduktan sonra AA muhabirinin yerli otomobil ile ilgili sorusunu cevaplandıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisini, bu işi yapacak kişileri bulmakla görevlendirdiğini hatırlattı.

TOBB Genel Kurulu’nda kendilerine verilen bu görevle harekete geçtiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımız, bir yıl önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Genel Kurulu sırasında, ‘Ben 7 senedir bu iş için babayiğit arıyorum, bulamadım. Sen bulacaksın’ dedi ve biz de bu işe talip olduk. Sonunda Türkiye’nin ilk defa yerli ve milli otomobilini üretmek için 5 babayiğit bir araya geldi. Onlar da bu işte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de ortak olmasını istediler. Küçük bir hisse ile biz de ortak olacağız. Bu otomobil yüzde 100 elektrikli olacak ve son teknolojiye uygun olarak üretilecek. Dünyada dönüşen teknolojide artık fosil yakıt kullanılmıyor. Yani biz de buna uygun olarak dünyadaki trende göre elektrik enerjisine uygun bir otomobil üreteceğiz. Dünyada yeni bir trend bu. Bu teknoloji ile Türkiye, dünya ile aynı trendde yarışa girmiş olacak.”

Yerli otomobilin yeni sanayi devriminde Türkiye’yi öne çıkaracağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil yapacak şirketin üst yöneticiliğini (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş’ın yapacağını, onun da yerli ve milli özellikte bir kişilik olduğunu, dünyanın en büyük şirketlerinden birisini bırakarak bu projede yer aldığını aktardı.

Haberin tamamı: https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/tobb-baskani-hisarciklioglu-yerli-otomobilden-tum-bolgeler-faydalanacak/1165143

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy