5 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021

TKBB, Yurt içi ve Yurt Dışında Finans Köprüleri Kuruyor

İlginizi Çekebilir

Katılım bankacılığı sektörü pazar payının 2025 yılı itibariyle yüzde 15’e ulaşması ve sektörün dünya standardında finansal ürün ve hizmet sunar hale gelmesi amacıyla faaliyet gösteren Türkiye Katılım Bankaları Birliği(TKBB), yurtiçi ve yurtdışı çalışmaları ile hizmetlerine devam ediyor. Türkiye’de katılım bankacılığı sistemi, bankacılık işlemleri, müşteri ilişkileri, yatırım hesapları, faizsiz finans kuruluşlarının kuruluşu ve ortaklık yapısı, kâr payı dağıtım uygulamaları ve devlet desteği gibi bankacılığa ait birçok konu hakkında bilgi almak isteyen yurtiçi ve yurtdışından gelen çeşitli kurumlar TKBB ile tanışma talep ediyor. Kosova’dan Uganda’ya, İtalya’dan Etiyopya ve İngiltere’ye kadar birçok ülkenin merkez bankası, finans kuruluşları, ticaret odaları ülkemize gelerek buradaki katılım bankacılığı sistemini incelemek istediğini belirtiyor. Bugüne kadar Kosova Ticaret Odası ve banka yöneticileri, İtalya Ticaret Odası ve banka yöneticileri, İngiltere’den gelen fon yönetimi ve danışma şirketi yöneticileri yakın zamanda ziyarette bulunan Pakistan Merkez Bankası heyeti TKBB’den katılım bankacılığı sistemi ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Türkiye’de Katılım Bankacılığı Gelecek Vaat Ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Koordinatörlüğünde TKBB’yi ziyarete gelen Pakistan Merkez Bankası, Türkiye’deki düzenlemeleri, yönetim sistemini, kurumsal yönetim ilkelerini, uygulanan vergileri, danışma kurullarının yapısını, yatırım hesaplarını, proje risklerini, katılım bankalarının karşılaştığı her türlü riskleri, banka ve müşteri ilişkilerini ve devletin bu anlamda ne gibi desteklerde bulunduğunu araştırdı. Bunlar sonucunda Türkiye’deki bankacılık sistemini takdir eden heyet, katılım bankacılığının global anlamda iyi bir noktada olduğunu ve geleceğe yönelik ümit vaat ettiğini belirtti. Bankacılık alanında verilen eğitimleri de beğendiklerini dile getiren Pakistan Merkez Bankası yöneticileri, dünyada şu anki katılım bankacılığı büyüme rakamlarının gelecek seneler daha da artacağını öngörüyor. Dolayısıyla Türkiye’deki 33 yıllık katılım bankacılığı birikimden istifade etmek istediklerini belirten yurtdışı banka temsilcileri arasında, eğitim anlaşması ve yatırım yapmak isteyenler de oluyor. Pencere bankacılığı üzerine çalışmalar yaptıklarını belirten Etiyopya’dan gelen başka bir heyet ise TKBB temsilcilerinden, ülkemizde bu anlamda yaşanan tecrübeleri, karşılaşılan zorlukları ve fırsatları dinledi. Türkiye Katılım Bankaları Birliği, katılım bankaları personeline yönelik eğitim faaliyetleri yürütüyor. TKBB Eğitim Çalışma Komitesi tarafından düzenlenen ve her yıl gerçekleştirilen bu eğitim programları çerçevesinde banka çalışanlarına eğitim veriliyor.

TKBB’DEN KOBİ’LERE ÖZEL KİTAPÇIK

Katılım bankacılığının gelişmesi, banka faaliyetleri, danışma kurullarının yapısı ve sektörle ilgili birçok şey hakkında eğitim bildirileri hazırlayan Türkiye Katılım Bankaları Birliği(TKBB), işadamları için katılım bankacılığı sistemini anlatan yeni bir kitapçık hazırlıyor. Kitapçıkta, katılım bankacılığı nedir? , temel ilkeleri, faiz yasağı nedir? Dünya ve Türkiye’de katılım bankacılığı, katılım bankacılığının tarihi, gelişimi, dönüm noktaları, faizsiz finansın büyümesindeki etkenler, geleneksek bankacılık ile katılım bankacılığı arasındaki farklar, fon toplama yöntemleri, cari hesaplar, katılım hesaplarının nitelikleri, kâr ve zarar paylaşımı, katılım bankacılığında havuz(fon) sistemi, fon kullandırma yöntemleri, kredi kartı sistemi, sukuk, yatırım fonları, 2025 yılı stratejisi ve hedefleri gibi konular yer alıyor.

Katılım Bankalarının Tasarrufu İçin Yeni “Ortak Kart” Projesi

Tasarruf amacıyla Ortak Karta sahip olabilmeleri konusunda uzun süredir çalışmalar yapan katılım bankaları, fizibilite çalışmalarında ilerleme kaydetti.
Sözkonusu ortak kart ile hem maliyetleri minimuma indirme hem de daha uygun koşullarda hizmet sunabilmek amaçlanıyor. Fizibilite çalışmalarının devam ettiği proje kapsamında ortak kartın yazılım ve operasyonel boyutu üzerinde duruluyor.
Diğer kredi kartı ve banka kartları ile benzer özellikler taşınması istenilen kartla maliyetlerin ucuzladığı, erişim noktalarıyla yaygın bir kullanım alanı hedefleniyor.

AMACIMIZ MÜŞTERİLERİMİZE DAHA ÇOK YATIRIM YAPMAK

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ

TKBB bünyesinde yürütülen Ortak Kart Projesi uzun yıllardır üzerinde konuşulan ve katılım bankalarının ortak kararla yürüttüğü çok önem verdiğimiz bir proje. Amacımız ortak bir kart markası ve loyalty sistemi altında tüm Katılım Bankalarının kendi müşterilerine hitap etmesini sağlamak. Bunun yanında kart programına ortak bir standart getirerek Katılım Bankalarının farklı uygulamalarından kaynaklanabilecek ve müşteri nezdinde yanlış anlaşılmalara yol açabilecek hususların ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz. Projede danışman şirketle yürütülen fizibilite çalışması Birlik Yönetim Kuruluna sunulma aşamasına gelmiş durumdadır. Marka şemsiyesi altında belirli bir ölçeğin oluşturulması sayesinde gerek satın alma gücümüzün artırılması, gerek birim maliyeti düşürülmesi hususunda önemli açılımların bu proje ile mümkün olacağını öngörüyoruz. TKBB üyeleri olarak bu yatırımı birlikte yaparak ciddi bir maliyet avantajı sağlayacağımızı, buradan hareketle müşterilerimize dokunduğumuz alanlara daha çok yatırım fırsatı yakalayacağımızı ve müşteri ihtiyaçlarına en üst düzeyde odaklanabileceğimizi öngörüyoruz.

 

KATILIM BANKALARI KREDİ KARTI PAZARINDA BÜYÜYECEK

Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Necati Özdeniz

Türkiye’nin öncü katılım bankası Türkiye Finans olarak her zaman müşterilerimize en son teknolojiyi kullanarak en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin önderliğinde Katılım Bankaları olarak ortak bir platformda bir araya gelerek kredi kartı pazarında büyümek ve pazarı büyütmek amacıyla ‘Ortak Kart / Ortak POS’ Projesi’ni destekliyoruz. Aynı zamanda projenin çalışma grubu içerisinde yer alıyoruz. Katılım Bankaları arasında en güçlü kart/pos altyapısına sahip bankalardan biri olarak bizler de bu kapsamda hem mevcut bireysel müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini hem de bireysel müşteri oranımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Ortak Kart/Ortak Pos Projesi’ndeki iş birliğimiz ve çalışmalarımız devam ediyor.

ORTAK KARTLA SEKTÖR BİREYSEL ALANDA BÜYÜYECEK

Vakıf Katılım Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sait Aytaç

Ödeme kartları ve sistemleri bankacılık sektörü için önemli maliyet kalemleri arasında yer alıyor. Hemen her banka kart teknolojisi ve ödeme cihazları için ayrı ayrı yatırım yapmakta, bunların pazarlanması için de ekstra maliyetleri üstlenmekte. Bu alanda teknolojik gereksinimlerin yurt dışı kaynaklardan karşılanmasını gözden kaçırmamak gerekiyor. Yani bu alanda bankalarımız tarafından yapılan her ödeme yurt dışına gidiyor, cari açığımızın büyümesine neden oluyor. Bu noktada gerek yatırım maliyeti tasarrufu, gerekse pazarlama maliyetlerinin minimize edilmesi için ortak kart projesinin sadece katılım bankaları için değil ülke ekonomisi için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu proje sayesinde katılım bankalarımızın elde edeceği tasarrufların ilave istihdama ve yatırıma döneceğini net olarak söyleyebiliriz. Ciddi bir kullanıcı sayısına kolaylıkla erişilebilecek bu sistem sayesinde sektörümüzün özellikle bireysel alanda büyüyeceğine, artan müşteri sayısı doğrultusunda da bankacılık sektöründen aldığımız payın hızla artacağına inanıyorum.

ORTAK KART MARKASI GÜVEN ORTAMI OLUŞTURACAK

Ziraat Katılım Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Temel Tayyar Yeşil

Bankamız misyonunda vurguladığımız üzere müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak katılım bankacılığının prensipleri ve etik değerlerinin bilincinde değer oluşturan ürünler geliştirmek öncelikli hedeflerimizdendir. Bu doğrultuda sektördeki tüm gelişmelerin yakın takibi ve bilincinde olarak bankamızın ödeme sistemlerinde de yenilikçi ve rekabetçi ürünleri piyasaya sürebilmesi için tüm inancımızla çalışmalarımız devam etmektedir. Türkiye Katılım Bankaları Birliği çatısı altında projeye dâhil olan dört katılım bankası arasında yer almaktayız. “Ortak Kart Projesi” projeye dâhil olan bankaları etkin bir strateji altında toplayarak süreçlerin daha verimli ve az maliyetli olarak ilerlemesini; Ortak Kart markası altında güven ortamı oluşturarak potansiyel katılım bankacılığı müşteri kitlesi ve pazar payının genişlemesine önemli ölçüde katkı sağlayacağı inancındayız.

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy