1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

TKBB, Global Tecrübeleri Sektöre Kazandırmaya Devam Ediyor

İlginizi Çekebilir

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB); faizsiz finans ve katılım bankacılığı alanlarındaki yetenek gelişimini derinleştirmek, Türkiye’deki İslami finans uygulamalarının gelişimine katkıda bulunmak ve katılım bankaları sektöründe çalışan personelin alanına hâkimiyetini artırmak amacıyla yurt dışı İslami finans tecrübelerini ülkemize kazandırmaya amaçlayan ziyaretlerine devam ediyor.Program ile, İslami finans sektörünün gelişmiş olduğu ülkeler ile bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunulması, böylece katılım bankacılığı alanında çalışan personeller ile bu alandaki kurumların sektörel becerilerinin artırılması hedefleniyor.

Ayrıca, katılımcıların ziyaret edilen ülkelerdeki katılım bankacılığı ve İslami finans sektörü profilini birebir gözlemlemesi, bu sayede de farklı kurumların deneyimleri ile bankacılık uygulamaları hakkında bilgi edinmelerini sağlamak amaçlanıyor.TKBB Merkezi Danışma Kurulu ve katılım bankaları çalışanlarının da yer aldığı heyet, Malezya’daki İslami finansın gelişimi ve sürdürülebilirliğine katkı sağlayan kurumlar ziyaret edilerek, katılım bankacılığı alanındaki yetkili kişiler ile görüşüldü. Bu minvalde; Merkez Bankası, Dünya Bankası Malezya Ofisi, İslami Finansal Hizmetler Kurulu (IFSB), İslami Bankacılık Kurumları Birliği (AIBIM), Uluslararası İslami Finans Eğitim Merkezi (INCEIF) ile Malezya İslami Bankacılık ve Finans Enstitüsü (IBFIM) ziyaret edilerek Malezya’daki bankacılık sistemi ve bu kurumların, ülkenin İslami finansının gelişiminde nasıl bir rol izlediği konuları hakkında bilgi edinildi.

Ayrıca, Malezya’daki katılım bankalarına ziyaret gerçekleştirilerek bu kurumların tarihçesi, ekonomik işleyişi, İslami nans ve katılım bankacılığı alanlarına uygunluğu, ürün geliştirme süreçleri, müşteri memnuniyetleri ve risk yönetim uygulamaları yerinde incelenerek hem bu alanda çalışan personelin yeni uygulamalar ile tanışmaları sağlandı.

Bu kapsamda, ülkenin ilk İslami bankası olan “Bank Islam Malaysia”, 1935 yılından bu yana faaliyet gösteren ve 1951 yılında da Malezya iştirakini kuran Singapur merkezli “United Overseas Bankas” ve 1954 tarihinde kurulan “Bank Rakyat Malezya ziyaret edildi. Malezya’daki kooperatif hareketlerinin büyümesini destekleyen en büyük İslami kooperatif bankası konumunda olan kurumda yapılan toplantıda; bankanın tarihçesi, ürün geliştirme süreci ve mikro-finans faaliyetleri hakkında bilgi alındı. Ayrıca ülkenin ilk yabancı İslami bankası olan “Kuwait Finance House” da ziyaret edildi.

Malezya’ya gerçekleştirilen bu önemli ziyaretin ardından sözkonusu programın niteliği ve ülkedeki katılım bankacılığı sistemi hakkında açıklamalarda bulunan TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz şunları söyledi: “ Biliyorsunuz ki Malezya, faizsiz finans ve İslami bankacılıktaki öncü ülkelerden birisi.

Bizler de bunu dikkate alarak, katılım bankaları personellerinden oluşan bir heyet ile kasım ayında ülkeye ziyaret gerçekleştirdik. Bir hafta süren program neticesinde Malezya’daki faizsiz banka ve finansal kuruluşlarla görüşerek; yeni uygulamalar neler? gibi konuları ve sektörün durumunu yakından inceledik.” dedi. Akyüz, Malezya’nın toplam bankacılık sektöründe, İslami finansın yüzde 34’lük bir paya sahip olduğunu ve ülkede hâlihazırda 26 adet katılım bankası ve pencere sistemi ile kurulmuş altı adet daha banka bulunduğunu söyleyerek mevcut finansal sistemde, pencere sistemine de müsaade ediyor. Fakat öncelikle bu bankaların İslami bankaya dönüşünü istiyor.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy