1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

“Ticaret Hacmini Artırmayı Amaçlıyoruz”

İlginizi Çekebilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ile bir araya geldi. Pekcan, “Azerbaycan ile ticaret hacmimizi artırmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz Azerbaycan ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamak.” ifadelerini kullandı.

“İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmayı amaçlıyoruz”

İki ülke arasında 2019 yılında ikili ticaret hacminin 4,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, bu rakamın iki ülkenin gerçek potansiyelini yansıtmaktan uzak olduğunu belirten Pekcan, amaçlarının iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak olduğunu bildirdi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında 25 Şubat 2020’de Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı gerçekleştirildiğini ve bu toplantı vesilesiyle ikili ticaret hacmini artırma açısından oldukça önemli bir adım olan Tercihli Ticaret Anlaşması’nın imzalandığını hatırlatan Pekcan, “Anlaşmanın iç onay sürecinin Azerbaycan’da tamamlanmış olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Biz de iç onay sürecini Meclisimiz açılır açılmaz inşallah tamamlayacağız. Hedefimiz Azerbaycan ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kadın girişimciliğine yönelik çalışmalar

Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova’nın kadın girişimcilik alanında yaptığı çalışmalara da değinen Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak “Kadın ve Genç Girişimci İhracat Daire Başkanlığı” adıyla özel birim kurduklarını, Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Akademisi (Export Akademi) gibi birçok önemli programı hayata geçirdiklerini aktardı.

Export Akademi Projesi’nin Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü tarafından oluşturulan Uluslararası Ticaret Merkezinin “SheTrades Outlook” platformunca mükemmel olarak nitelendirildiğine ve iyi uygulama örnekleri arasına alındığına dikkati çeken Pekcan, Azerbaycan ile bu konudaki tecrübeleri paylaşabileceklerini bildirdi.

“Türkiye ile ortak çalışmalar yapılabilir”

Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Gafarova da iki ülke arasında mevcut ticaret hacminin üzerinde bir potansiyel olduğunu belirterek, karşılıklı iş birlikleri ve ortak çabayla mevcut ticaret hacmini artırmaya çalışacaklarını bildirdi. Gafarova, gerek Türkiye’de gerek Azerbaycan’da kadınlara önemli destekler verildiğine işaret ederek, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi yönünde Türkiye ile ortak çalışmalar yapabileceklerini bildirdi.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy