12 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Tasarrufa Yönelik Çalışmalarımız Devam Edecek

İlginizi Çekebilir

Katılım bankaları yastıkaltı tasarrufların ekonomiye kazandırılmasında büyük bir öneme sahip

Merhabalar,

   Teknolojinin ilerlemesi, modern hayatın tüketimde getirdiği hızlı değişim, ulusal ve uluslararası ekonomik gelişmeler bireyler ve ülkelerin ekonomi yönetimlerinde tasarruf bilincini ortaya çıkarmıştır. Tasarrufların yatırımları karşılaması istikrarlı büyüme için ön koşullardan biri hâline gelmiştir. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için tasarruf oranlarının arttırılmasının sağlanması yatırımların finanse edilmesi açısından ciddi bir öneme sahiptir. Yatırımcılarımız ülkemizin ekonomisinin tasarruf eksikliği nedeniyle uzun yıllar yatırımlarını finanse edebilmek için yabancı kaynaklarla beslendi. Hükümetimiz son yıllarda bu durumu değiştirmek ve iktisadi büyüme için yurt içi tasarrufları yeterli hâle getirmeye yönelik politikalara önem vermektedir. Alınan kararlar, önlemler ve teşviklerle yurt içi tasarrufların artırılması konusu sık sık gündeme getirilmektedir. Bizler de katılım bankaları olarak konunun ekonomi açısından öneminin farkındayız ve çalışmalarımızı bu yönde de geliştirmekteyiz.

Türkiye’de ve dünyada halkın bir kesiminin, faiz gelirlerinden uzak durması nedeniyle klasik bankalara gitmeyen fonlar atıl kalmaktadır. Bu durum genel ekonomi açısından bir kayıp niteliğindedir. Katılım bankaları, faiz hassasiyeti nedeniyle klasik bankalara gitmeyen fonları ekonomiye kazandırmak ve tasarruf sahiplerinin fonlarını güvenle saklamalarına ve değerlendirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Bu nedenle katılım bankaları tasarruf noktasında ayrıca bir önem arz etmektedir. Katılım bankaları olarak tasarruf oranlarını artırabilmek için yeni ürünler geliştirmeye, bu doğrultuda müşterilerimizi ve finans dünyasını bilinçlendirmeye gayret ediyoruz. Yastıkaltı tasarrufların en önemli yatırım aracı olan altın yatırımlarının ekonomiye kazandırılmasında, katılım bankacılığı olarak sektörde büyük bir pay almaktayız. Önümüzdeki dönemde de katılım bankacılığı prensiplerine uygun ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de kamu ve bireysel tasarrufu kapak konusu olarak işlediğimiz Katılım Finans dergimizin on birinci sayısını sizlerle paylaşmaktan keyif duyuyoruz.

 

Allah’a emanet olun

 

Metin ÖZDEMİR

TKBB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy