9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Tasarruf Ekonominin Olmazsa Olmazıdır

İlginizi Çekebilir

 Tasarruf, ekonomi için çok önemli bir kavramdır. Ekonomideki iç dengenin sağlanabilmesi için yatırım tasarruf eşitliğinin sağlanması gerekmektedir. Düşük tasarruf düzeyi aynı zamanda bir ekonominin yatırıma ayırabileceği kaynakların da yetersiz olmasına neden olacağı için birey, ülke ve dünya düzeyinde önemli bir yeri olan bileşendir. Dolayısıyla kaynakları tasarruflu kullanmak durumundayız. Gelecek için bu kaynakları tahrip veya israf etmememiz gerekiyor. Bir ülkenin sahip olduğu toplam tasarruf stoku yatırımların finansmanı açısından büyük öneme sahiptir. Yani geliri artırmak istiyorsanız yatırım yapmak durumundasınız.Fabrikalar, barajlar, yollar ve kısacası insan hayatını kolaylaştıran her türlü şeyin tasarrufla yakından ilgisi bulunmaktadır. Ülkemizi dünyadaki diğer ülkelere göre kıyasladığımızda tasarruf düzeyinin düşük olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla gelişmiş ekonomiler tasarruflarıyla kalkınmalarına etki ediyor. Bizim de öyle olmamız lazım. Tasarruf açığımız nedeniyle ekonomik dalgalanmalar, kırılmalar ve krizlerle karşılaşıyoruz.

Tasarruflar ekonomiye kazandırılmalı, ekonomi bunları değerlendirir durumda olmalı. Yastıkaltı tasarruf ekonominin dışında tutulmuş bir tasarruf sayılıyor. Dolayısıyla ekonomik anlamda onun çok kıymeti olmuyor. Finansal sistemin tasarrufları kayıt altında saklaması gerekiyor. Özellikle altın tasarruf aracı olarak kullanılıyor ama finansal sistem dışında tutuluyor. Bizler de devlet de bu konuda büyük gayretler içindeyiz.Devlet tasarruf edenleri teşvik ediyor, bu kişilere para ödüyor ve destek oluyor. Bunun ilerleyen zamanda daha da gelişeceğini düşünüyoruz. Özetlemek gerekirse tasarruf ekonomi için olmazsa olmazdır. Ekonomide tasarruf eşittir yatırımdır. Ne kadar çok tasarrufumuz varsa o kadar çok büyümemiz olur.

 

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri

Osman Akyüz

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy