5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Tarımda Faizsiz Finansman Konuşuldu

İlginizi Çekebilir

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma Merkezi (İSEFAM) tarafından “Tarımsal Üretime Yönelik Faizsiz Bir Finansman Yöntemi: Selem ve Türkiye’de Uygulanabilirliği” konulu bir çalıştay düzenlendi.

Sakarya Üniversitesinin ev sahipliğinde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen çalıştaya İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Arif Ersoy, İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Saraç, İÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Servet Bayındır, Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Özvar, İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Aybakan, SAÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay ve iktisat tarihinin duayen hocalarından Mehmet Genç katıldı. Ayrıca BDDK, Toprak Mahsulleri Ofisi ve katılım bankalarının temsilcilerinin de bulunduğu çalıştayda hem İslam hukukunda mevcut bir akit türü hem de modern dönem faizsiz finans ürünü olarak selem uygulaması enine boyuna ele alınıp değerlendirildi.

Tüm gün süren çalıştayda Prof. Dr. Erol Özvar, selemin tarım ürünleri için kullanılan bir finans kaynağı olduğunu belirterek, Osmanlı dönemindeki selem uygulamalarını, Osmanlı iktisadi sistemi içindeki avantajlarını ve taşıdığı riskleri ele aldı. Programın ikinci oturumunda İSEFAM Araştırma Görevlisi Mücahit Özdemir, İslami finansta selemin kullanım örneklerine değindi. Dünya çapında selemin hangi ülkelerde, ne amaçla kullanıldığından bahseden Özdemir, selem uygulamasını banka dışı kurumlar üzerinden yapmanın daha sağlıklı olacağını ifade etti. Ayrıca İSEFAM araştırma görevlilerinden Salih Ülev ve Mervan Selçuk, günümüzde selemin fındık üreticileri için bir finansman yöntemi olarak kullanılma imkânına değinerek, konu ile ilgili iki farklı model önerisi sundular.

Toprak Mahsulleri Ofisi, Tarım Kredi Kooperatifi ve Fiskobirlik gibi kuruluşlar vasıtasıyla veya araya katılım bankasının dâhil olmasıyla uygulanacak model önerileri, katılımcılar tarafından ilgi ve dikkatle takip edildi. Katılımcılar, fındık özelinde önerilen bu modellerin uygulanabilirliğine yönelik olumlu görüşler belirterek, bunların hayata geçirilmesi noktasında somut adımlar atılmasının gerekliliğini vurguladılar. Prof. Dr. Arif Ersoy ise üretim ve tüketim dengesinin sağlanmasında selem kredisinin yeri ve öneminden bahsetti. Son oturumda konuşan İSEFAM Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaya da tarihte ve günümüzdeki selem uygulamalarının fıkhi açıdan değerlendirmesini yaptı.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy