11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Sigorta Sektörü Toparlanmaya Başladı

İlginizi Çekebilir

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, kredi piyasalarındaki canlanmanın sigorta sektöründeki toparlanmayı da hızlandırdığını belirtti. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, sigorta sektörünün en hızlı normalleşen 12 sektör arasında yer aldığını belirtti.

“İTO’nun tüketici araştırmasında da görüldüğü gibi 12 sektör pandemi öncesine döndü. Biz de kredi kartı harcamalarıyla yapılan ölçümlerle elde edilen verilere göre pandemi öncesi seviyeye geri dönen sektörler arasındaki yerimizi aldık.” dedi

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Veri analizini çok iyi yapan bir sektör olarak hızla normalleştiğimizi biz de yakından ölçümlüyoruz. Normalleşme süreciyle faizler düşerek farklı sektörlere yönelik kampanyalar başladı. Kredi kullanımları arttı ve buna bağlı olarak hayat branşına olan talep de yükselişe geçti. Bu süreçte başta BES olmak üzere müşteri tabanı da genişledi. Ayrıca ferdi kaza ve sağlık branşlarında da büyüme ivmesine geçtik.” dedi.

“Net kar büyümesi bu yıl da gerçekleşebilir”

Olumlu tablonun önümüzdeki aylarda da devam edeceğini belirten Ayhan Sincek, “Pandemi sürecinin başında bazı panik çıkışları olmuştu. Ancak sonra çıkışlar azaldı. Bu süreçte BES fonları yatırımcısına kazandırmaya devam ederek güven mesajı vermeye devam etti. Panik yapanlar geri döndü, BES’in uzun vadeli güvenli bir liman olduğu daha iyi anlaşıldı. Bundan sonraki süreçte de bireysel tasarrufun önemini daha iyi anlatarak geleceği birlikte kuracağız. 2020 yılının sonunda da eğer ülkemizde pandemi kaynaklı önemli bir problem çıkmazsa, hayat ve emeklilik şirketleri, karlılıklarını hayat sigortalarının teknik kar desteği ile yine çok iyi seviyelere taşır. Net kar büyümesi bu yıl da gerçekleşebilir” şeklinde konuştu.

“Sektördeki diğer fonlara kıyasla daha fazla oranda getiri sunuyoruz”

Sincek şöyle devam etti; “Pandemi sürecinde BES, tasarruf toplamaya ve büyümeye devam etti, fon tutarı 137 milyar TL’ye ulaştı. Katılımcıların BES hesapları da, fonlardaki yatırımları da güvence altında olduğu için gönül rahatlığıyla istediği emeklilik planını yapabilirler.

Katılım Emeklilik olarak ise üç yıldır üst üste farklı kategorilerde katılımcılarımıza sektördeki diğer fonlara kıyasla daha fazla oranda getiri sunuyoruz. Örnek olarak yılbaşından bu yana yarı yıllık performanslara baktığımızda altın fon %33,41, hisse fonumuz %35,82 ve diğer bir kategoride değerlendirebileceğimiz OKS kapsamında sunulan Agresif Katılım fonu da %44,71 oranında getiri sağlamıştır. Devlet katkısıyla birlikte fon getirileri; Bireysel Emeklilik sistemini en kârlı tasarruf aracı haline getiriyor. Devlet güvencesi de onu en güvenli tasarruf aracına dönüştürüyor.”

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy