-4.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Sanayici İhracatta Yeni Pazarlar Peşinde

İlginizi Çekebilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Avrupa’da yaşanan talep daralmasının hala eski seviyelerden uzakta olmasına rağmen Haziran – Ağustos döneminde ihracatın geçen yılın üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Çetinkaya, “Sanayimiz ihracat odaklı üretim yapmaya ve alternatif pazarları keşfetmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kredi genişlemesinin boyutu 800 milyar TL’yi aştı

Çetinkaya, yaptığı yazılı açıklama ile Ağustos ayı enflasyon ve dış ticaret rakamlarını değerlendirdi. Yeni normal olarak adlandırılan dönemin devam ettiği Ağustos ayında turizmin bir nebze canlandığını ve tüketimin ikinci çeyrek öncesi döneme geldiğini aktaran Çetinkaya, Haziran ayından bu yana süren kredi genişlemesinin boyutunun da 800 milyar TL’yi aştığını bildirdi.

“Haziran – Ağustos döneminde ihracat geçen yılın üzerinde gerçekleşti”

Talep bazlı bir enflasyonun oluştuğunu aktaran Çetinkaya, “Dış ticaret tarafında ise Avrupa’da yaşanan talep daralması hala eski seviyelerden uzakta olmasına rağmen normalleşme sürecine baktığımızda Haziran – Ağustos döneminde ihracat geçen yılın üzerinde gerçekleşti. Sanayimiz ihracat odaklı üretim yapmaya ve alternatif pazarları keşfetmeye devam ediyor. Hem enflasyonda hem de dış ticarette son çeyrek verileri belirleyici olacak. Hem ülkemizin hem de dünyanın ekonomideki durumunu salgının seyri belirleyecek.” dedi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy