1.1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

‘Rusya’nın Domates İhracatında 4 firma kararı yanlış’

İlginizi Çekebilir

Türkiye-Rusya Medya Forumu kapsamında Antalya’da bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’ya en yüksek ihracat rakamının 2013’te 7 milyar dolar ve Rusya’dan ithalatta en yüksek tutarın 2012’de 26,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Büyükekşi, Rusya’nın domates ihracatında sadece 4 firmaya izin vermesinin son derece yanlış olduğunu savunarak, “Beni her gün bir firma arıyor. Binlerce firma var. Rusya izni 4 firmaya verirse diğer firmalar ne olacak? Onlar diyor ki ‘biz bunu hiç kabul etmeyelim. Mütekabiliyet olsun. Rusya’dan da buğday, mısır gibi ürünleri 4 firma ihraç edebilsin… Bunlara gerek yok.’ Biz geçmişte 35 milyar dolar ticaret hacmini yakalamışız. İki lider 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefi koymuş. Şu andaki rakam 20 milyar doların altında. Böyle yaparak bir yere varamayız.” dedi.

Bu ülkeye ihracatın 2014’te 5,9 milyar dolara gerilediğini belirten Büyükekşi, 2015’te özellikle Rusya’daki ekonomik krizden dolayı ihracatın 3,6 milyar dolara indiğini söyledi. Büyükekşi, geçen yıl Rusya’ya ihracatın yüzde 52 azalışla 1,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, petrol ve doğal gaz fiyatlarının düşmesiyle birlikte Türkiye’nin ithalatının da gerilediğini aktardı. Bu yılın ocak-eylül döneminde Rusya’ya ihracatın yüzde 53 artışla 1,8 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Büyükekşi, “Aynı trend devam ederse Rusya’ya ihracatta ilave 1 milyar dolar artış bekliyoruz. Bu yılın tamamında ihracatın 2,7 milyar doları bulmasını öngörüyoruz” dedi.

Mehmet Büyükekşi, iki ülke arasında siyasi ilişkilerin hızla gelişmesine karşın bunun ticaret hacmine yansımamasının iki nedeni bulunduğunu, bu nedenlerin emtia fiyatlarındaki sert düşüş nedeniyle Rusya ekonomisinin hızla iyileşememiş olması ve bütün engellerin ilk etapta kaldırılmaması olduğunu söyledi.

“Bu 4 firma belli mi ve nasıl belirlendi?” sorusu üzerine Büyükekşi, “Bu firmalar kimler bilmiyorum. Şartlar nasıl belirlendi bilmiyorum. İhracatçılar bu işe karşı çıkıyor. Bunun mantıken sürdürülebilmesi mümkün değil. Bu 4 firmanın 50 bin ton domatesi satması Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı. Aykırı bir şeyi kabul etmek de doğru değil. Türkiye’deki rekabete aykırı” şeklinde konuştu.

“Rus vatandaşların yüzde 66’sı Türk ürünlerinden memnun”

TİM Başkanı Büyükekşi, 26 ülkeden 2 bin 520 firma ile yüz yüze görüşmek suretiyle bir algı araştırması yaptırdıklarını, Rusya’da Türk ürünlerinden memnuniyetin yüzde 66 olduğunu söyledi.

  • Rus vatandaşların yüzde 13’ünün “Tek tercihim Türk ürünleri” dediğini aktaran Büyükekşi, “Rus vatandaşların yüzde 42’sinin birkaç tercihi var ve birisi de Türkiye… Düşünce olarak Rusların yüzde 54’ü Türk mallarına karşı ‘düşüncem olumlu’ diyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’deki bazı firmalar Rusya’da sera kurdu”

Rusya’dan et ithalatı ile domates ihracatının birbirinin koşulu olmadığını ancak bunun birtakım standartları bulunduğunu kaydeden Büyükekşi, Türkiye’deki bazı firmaların, Rusya’da sera kurduğunu, bir süre işlettikten sonra devrini yaparak ülkeye geri döneceğini aktardı.

İhracat eğilim araştırmasında geçen yıllarda Rusya’nın hep birinci çıktığını ancak iki ülke arasındaki uçak krizi sonrası Rusya’nın arka sıralara düştüğünü belirten Büyükekşi, son yapılan ankette Rusya’nın tekrar birinci sıraya yükseldiğini, ikinci sırada Katar ve üçüncü sırada Almanya’nın olduğunu bildirdi.

Türkiye İhracat Haftası başlıyor

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İhracat Haftası kapsamında 30-31 Ekim’de ihracatçı birliklerinin olduğu şehirlerde ihracatla ilgili etkinlikler yapılacağını bildirdi. Büyükekşi, 1 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi’nde Başbakan Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle hem ihracat rakamlarının açıklanacağını hem de ihracat haftası kapsamında ilk, orta, lise ve üniversitelerde şiir, kompozisyon ve proje yarışmalarında birinci olan gençlere ödül verileceğini duyurdu.

Haberin Tamamı : http://www.yenisafak.com/ekonomi/rusyanin-4-firma-karari-yanlis-2804868

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy