9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Potansiyel Taşıyan Bir Akit; Selem Sözleşmesi

İlginizi Çekebilir

Sözlükte teslim etmek, teslim olmak ve peşin bedelle vadeli satış yapmak gibi anlamlara gelen ve selef olarak da bilinen selem akdi, ıstılah olarak nitelikleri ve miktarı belli misli bir malın belirlenen bir vade sonunda teslim edilmek üzere peşin bedelle satımını ifade etmektedir.

Selem, Hz. Peygamber (sav) zamanında da yapılan bir sözleşme türüydü. Nakit paraya ihtiyacı olan sahabeler, bahçelerinde yetişecek hurmalarını hasattan önce peşin bedelle satar, hasattan sonra da alıcıya teslim ederdi. Hz. Peygamber, sah abilerin selem sözleşmesini nasıl yapması gerektiğini pek çok hadis-i şerifinde bildirmiştir. Kütüb-i Sitte’de yer alan ve İbn Abbas tarafından rivayet edilen bu hadislerden biri şöyledir: “Peygamber efendimiz (sav) Medine’ye geldiğinde, insanlar hurmada bir, iki ve üç yıl vade ile selef yapıyorlardı. Peygamber efendimiz (sav) de şöyle buyurdu: Bir şey için selef yapan belirli ölçüde ve belirli tartıda, belirli bir vadeye kadar yapsın.”

Selem akdindeki taraflar arasında problem ortaya çıkarabilecek ve tarafları çekişmeye götürecek noktaların akit kurulurken kesin olarak belirlenmesi gerektiğini bu hadisten anlamaktayız. Hz. Peygamber’den (sav) önce uygulanan selem akdinde; vadenin, ölçünün ve miktarın belirlenmesi noktasında problemli hususlar olduğunu ve bunların giderilmesi neticesinde akdin meşruiyet kazanacağını öğrenmekteyiz. Bunun yanında selem akdi “olmayan malın satımı” yasağına bir istisna olarak uygulanmış, böylelikle faizsiz finansman problemine çözüm getirmiştir.

Günlük hayatta sıkça kullandığımız veresiye satışla karıştırılan selem akdinin mahiyeti farklıdır. Veresiye satımda mal peşin, para veresiye iken, selem akdinde bunun tersi olarak para peşin, mal veresiye olarak akit kurulmaktadır.

Selem akdi, genellikle tarım ürünleri üzerine kurulmuş, daha çok çiftçilerin finansman ihtiyacını karşılamıştır. Buğday, arpa, mısır ve fındık gibi tarım ürünleri üreten çiftçiler, hasat zamanında elde edecekleri ürünlerini mahsul ekimi veya üretimi zamanında selem ile peşin bedelle satarak tohum, gübre ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Selem akdinin bu maliyetlerin karşılanmasında kullanılması, çiftçilerin faizsiz finansman aracına sahip olduklarını göstermektedir. Fındık üreticisi, yazın hasat edeceği üründen daha fazla verim almak için sene boyunca çalışmaktadır. İlaçlamanın yanında üretim verimini arttıracak diğer bakımları yapmak için hasattan aylar öncesinde nakit paraya ihtiyaç duyabilir. Birçok farklı mahsul üreten üreticiyi düşündüğümüzde hasat öncesinde, üretimin veya diğer yaşamsal maliyetlerin oluşturduğu finansman problemleriyle karşılaşmak mümkündür. Çifti; ileri tarihte hasat edeceği veya temin edeceği ürünleri, belirli bir süre önceden satarak bu finansman problemlerinin üstesinden gelebilir. Selem akdi öncelikli olarak ziraat alanında kullanılabilir gibi gözükse de meşruiyeti bu alan ile sınırlı değildir. Nitelikleri belli yani standart bir mal için akdedilmesi şartıyla endüstride ve ticarette faizsiz finansman sağlamak ve uygun fiyattan mal temin etmek için kullanılmaya uygun bir akittir.

Selem sözleşmesi kurulurken belli şartlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Belirlenmesi gereken başlıca hususlar; sözleşmenin vadesi, bedellerin tespit edilmesi, teslim yeri ve seleme konu olan malla ilgili şartlar olarak sıralanabilir.

Sonuç olarak başta tarımsal üreticiler olmak üzere pek çok kesimin faizsiz finansmana ulaşmasına olarak sağlayan selem akdi belirlenen şartların yerine getirilmesiyle günümüzde de kolayca uygulanabilir. Finansman problemi yaşayan ve bu nedenden dolayı faizli araçlarla finansman ihtiyacını gideren kişilerin unutulmaya yüz tutmuş bu sözleşmeyi kullanması, faizin maddi ve manevi maliyetine katlanmaksızın finansmana ulaşmalarını sağlayacaktır.

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy