2 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

“Özbekistan, Son iki Yıldır İslami Finans Temelli Bir Model Oluşturmakla Meşgul”

İlginizi Çekebilir

Eski cumhurbaşkanı İslam Karimov’un ölümünün ardından iktidara gelen Shavkat Mirziyoyev, ülke ekonomisindeki İslami finansın payını artırmayı ve helal turizm alanında çalışmalar yaptıklarını belirtti 

 

Özbekistan İslami ekonomi sektörlerinde, öncelikle üç cephede gerçekleşti: İslami  finans ekosistemi kurmak, ülkeyi Müslüman turistlere erişilebilir kılmak ve İslami finans kuruluşlarıyla ticari bağlantılar kurmak.

İSLAMİ FİNANS

Temmuz 2018’de, hükümet İslami finans düzenlemeleri getirmeyi, bankacılık sektörünü genişletmek ve dış pazarlara ulaşmak için bir İslami finans kurumu kurmayı planladığını söyledi .

2006 yılında, KOBİ’leri desteklemeye odaklanan Ipak Yuli Bank, ICD’den 2 milyon dolarlık bir finansman desteği aldı. Ipak Yuli, 2010 yılında 5 milyon dolar ve 2017’de 14 milyon dolarlık finansman desteği aldı  ICD’den.

Temmuz 2018’de, Trustbank ve Invest Finance Bank, ICD ile finansman sözleşmesi imzaladı.

TURİZM

Resmi İstatistik Ofisine göre,  Özbekistan’ın uluslararası ziyaretçi sayısı 2000’de 302.400, 2010’da 1.06 milyon,  2016 yılında ise 2.16 milyon’a yükseldi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tahmini turizmin 2017 yılında doğrudan 275,1 milyon dolar veya yüzde 0,9 oranında GSYH’ye katkıda bulunduğunu tahmin ediyor.

 Özbekistan Müslüman ziyaretçileri için proaktif bir şekilde turizm sektörünü inşa ediyor ve ülkeyi Müslüman ziyaretçiler için erişilebilir hale getiriyor.

Bu yılın şubat ayında, sektörün gelişiminde uluslararası işbirliğini genişletmeyi ve daha fazla yatırım çekmeyi hedefleyen ilk Uluslararası Hac Gezisi Forumu’na ev sahipliği yaptı. Hükümet, ülkeyi ziyaret etmek isteyen müslüman yoğunluktaki ülkeler için vize şartını kaladırdı.

TİCARET

Özbekistan, diğer İslami finans kurumları ile iş birliği yapmak konusunda da çalışmalar yürütüyor. Özbekistan İlk defa, bu yıl nisan ayında Güneydoğu Asya ülkesinin en büyük helal ticaret fuarı olan Malezya Uluslararası Helal Fuarı’na(MIHAS) katıldı.

 

Birleşik Arap Emirlikleri ile Özbekistan arasındaki Ortak Ekonomik Komitesi kuruldu. Bu yıl üçüncü düzey toplantısı düzenlendi. Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanı ve Özbekistan Başbakanı’nın katılımıyla Taşkent’te yapıldı. İki ülke; helal gıda, tarım, finans ve turizm gibi çeşitli sektörlerde ticaret hacmini ve yatırımlarını artırma konusunda anlaştılar. İki ülke arasında petrol dışı ticaret 2017 yılında 387 milyon dolardı.

 

Kaynak: Salam Gateway

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy