10.9 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Otomotiv Sektöründe Rekor Artış

İlginizi Çekebilir

Türkiye otomotiv sektörü, pandemi dönemi hem satışlarda hem de ihracatta güçlü bir performans gösterdi. Avrupa’da da birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye otomotiv sektörü, normalleşme sürecinde de başarılarını sürdürmeye devam ediyor.

COVID-19 birçok sektörü olumsuz etkiledi. Otomotiv sektörü ise en fazla etkilenen sektörlerin başında geldi. Otomotiv üreticileri, üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Salgın Mart-Nisan-Mayıs döneminde Avrupa’daki satışlarda büyük kayıplar yaşanmasına neden olurken, Türkiye otomotiv pazarı da salgından olumsuz etkilendi. Ancak virüsün Avrupa’ya kıyasla Türkiye’de daha geç görülmesi, alınan önlemler otomotiv satışlarında Türkiye’nin daha güçlü kalmasını sağladı.

Otomotiv sektöründe rekor artışlar kaydedildi

Verilere göre, Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2020 yılının 7 ayında 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 60,3 artarak 341 bin 469 adet olarak gerçekleşti. Sadece Temmuz ayı değerlendirildiğinde, Temmuz 2020’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı Temmuz 2019’a göre yüzde 387,5 artarak 87 bin 401 adet olarak kaydedildi.

Otomobil satışları, Temmuz’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 350,9 artışla 69 bin 427 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 610,7 artarak 17 bin 974 adet olarak gerçekleşti. Bu arada, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Temmuz ayı ortalama satışlarına göre yüzde 42,5 arttı.

Türkiye pazarı büyüyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine göre, Avrupa Birliği (AB-26) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ile İngiltere’nin dâhil olduğu pazar toplamına göre, ilk 6 ayda tüm Avrupa pazarları daraldı. Avrupa otomotiv satışları sırlamasında yılın ilk çeyreğinde 7. sırada bulunan Türkiye, ilk yarıda 6. sıraya yükseldi. Haziran ayı sonunda Türkiye, Avrupa’da yine satışlarını artıran tek ülke oldu.

İhracatın lideri otomotiv

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Haziran ayında 2 milyar 14 milyon 485 bin dolar olan otomotiv sektörü ihracatı, Temmuz’da yüzde 9,28 artarak 2 milyar 201 milyon 411 bin dolara çıktı. Temmuz ayında otomotiv endüstrisinin en fazla ihracat gerçekleştirdiği ilk 10 ülkenin 8’ini AB ülkeleri oluşturdu.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy