1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Oruç Reis’in Çalışma Süresi Uzatıldı

İlginizi Çekebilir

Milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki çalışmalarıyla ilgili olarak görev süresi 1 Eylül’e kadar uzatıldı. Oruç Reis gemisinin, sismik çalışma yürüteceği alan için 1 Eylül’e kadar devam edecek yeni Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan edildi.

Doğu Akdeniz’deki çalışma süresi 1 Eylül’e kadar uzatıldı

İlgili bölgeye dair ilanda daha önce çalışmaların 27 Ağustos’a kadar sürdürüleceği duyurulmuştu, yeni bildiriyle görev süresi 4 gün uzatılmış oldu. Buna göre Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütecek.

Gemi, iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor. Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

Yunan medyası Türkiye’nin Oruç Reis’i Doğu Akdeniz’den alıp almayacağı konusundaki kararını bekliyordu. Haber Yunanistan’da Oruç Reis Doğu Akdeniz’de kalmaya devam edecek başlıklarıyla duyuruldu.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy