5 C
İstanbul
Salı, Mart 2, 2021

Önceliğimiz İnsanlığın Refahını Yükseltmek

İlginizi Çekebilir

21. MÜSİAD İnternational Business Forum (IBF) Uluslararası İş Formu ve 3. İpek Yolu Konferansı, 18 Kasım 2017 tarihinde Ürdün’ün Başkenti Amman’da düzenlendi. MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde, 30 ülkeden 1000’e yakın iş adamına ev sahipliği yapan kongrede konuşan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, güncel iktisadın önemli sorunlarına çözüm üretmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Katılım finansının en belirgin özelliğinin kâr ve zararların paylaşıldığı bir ortaklık anlayışı olduğunu belirten Kaan, “Para artık; değişim, değer ya da saklama fonksiyonlarının çok ötesinde, bir emtia haline gelmiştir. Para emtiası üzerinden sürekli artan bir getiri talebi maalesef üretime ve işgücüne dönmemektedir. Paranın kendi etrafında oluşan kısır ekonomik döngü, ne verimlilik ne de refah kriterlerini sağlamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu. Ekonomik döngünün para eksenli değil, mal ve hizmet eksenli olması gerektiğinin altını çizen Kaan, “Amacımız, Finans sistemini yok etmek değil, ona alternatifler sunmak. Fon ihtiyacı, değerleme ya da zaman değeri kavramlarını görmezden gelerek hayali bir balonu şişirmek değil, finansın temel kavramlarını, insani bir bakış açısıyla yeniden düşünmek. Önceliğimiz “para artırmak” değil, insanların refahını yükseltmek ve bunu sürdürülebilir kılacak bir düzen kurmak.” şeklinde konuştu.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, geçtiğimiz günlerde Küresel Katılım Finans Zirvesi (GPAS) programıyla ortaya konan “insani finans” modeline ilişkin değerlendirmelerde bulundu. MÜSİAD olarak, güncel iktisadın önemli sorunlarına çözüm üretmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kaan, “Dünya nüfusunun yüzde 23’ünü kapsayan, dünyadaki doğal kaynakların yüzde 40’ına sahip olan İslam ülkeleri, dünya ticaretinin yalnızca yüzde 9’una tekabül edebiliyor. Bunun en temel sebebi teknolojik gelişmelerde diğer ülkelere nazaran geride oluşumuz, bilhassa yenilikler karşısında yalnızca ihtiyaç sahibi konumunu temsil etmemizdir. Elimizdeki doğal kaynakları değerlendiremeyip batılı devletlere teslim etmek zorunda oluşumuz ve İslam ülkeleri olarak ortak ticari birlikteliğimizin yetersizliğidir” dedi.

 

IBF Nedir?

“Müslüman İş Adamları Arasında Global İş Ağı” kurulması ilkesinden yola çıkılarak kurulan bu seçkin platform, 22 ülkeden işadamları dernekleri başkanlarından oluşan bir icra kurulu (BOG) tarafından yönetilmekte ve güvenilir küresel bir iş ağı sunmaktadır. IBF, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilen ve Kalkınma Bakanlığı’nca koordine edilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)’nin 2006 yılından bu yana resmi iş forumudur.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy