1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Medeniyetlerin Buluşma Noktası Sri Lanka

İlginizi Çekebilir

Yazı: Gültuğ Erdöl

Muhteşem doğası, dikkat çekici yapıları ve farklı kültürden insanları ile Sri Lanka…

Dört tarafı denizlerle çevrili Sri Lanka, büyük ve bereketli nehirleri ile adından söz ettiren bir ada ülkesidir. Rivayete göre ülkenin eski isimlerinden Seylan da Arapça “akmak” anlamına gelen “seyl” kelimesinden türemiştir.1948’de bağımsızlığını kazanan ülke, 1972’ye kadar resmî olarak bu ismi kullanırken, bu tarihten itibaren Sanskritçede “kutsal toprak” anlamına gelen “Sri Lanka” adını almıştır. Birçok Asya ülkesi gibi uzun bir sömürge tarihi bulunan Sri Lanka, 1505’te Portekizlilerin, 1638’de Hollandalıların, 1796’da ise İngilizlerin sömürgesi altında kalmıştır. Hâlen daha İngilizlere ait birçok iz barındıran ülkede çay bahçelerinin en yoğun bulunduğu bölge olan Nuwara Eliya’ya da “küçük İngiltere” lakabı verilmiştir.

Müslüman, Hristiyan ve Budist nüfusun bir arada yaşadığı Sri Lanka, muhteşem doğası ve dikkat çekici yapıları ile görülmeye değerdir. O hâlde bu güzellikler hakkında sizleri bilgilendirelim…

Yala Ulusal Parkı

Yala Ulusal Parkı, Sri Lanka’daki vahşi yaşamın izlerini sürmek isteyenler için müthiş bir kaynaktır. Leoparlara, fillere ve 215 adet kuş türüne ev sahipliği yapan bu park, turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biridir. Dileyen ziyaretçilerin park içindeki konaklama alanlarında kalabildiği ulusal parkta, turistler için safari turları da düzenlenmektedir.

Hikkaduwa Millî Parkı

Sri Lanka’nın üç millî deniz parkından biri olan Hikkaduwa Millî Parkı, yüksek oranda biyoçeşitlilik ve mercan resifi içermesi nedeniyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Park, birbirinden farklı deniz canlılarına ev sahipliği yapması ve berrak sularında dalış imkânı sunması gibi faktörler nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Sigiriya Aslan Kayası

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sigiriya Aslan Kayası, Sri Lanka’nın en önemli turistik noktalarındandır. Yemyeşil bir manzaranın içerisine saklanmış gibi duran aslan pençesi şeklindeki kaya, tüm yıl boyunca turistlerin ziyaretine açıktır. 2 bin adet merdiven çıkılarak ulaşılan Sigiriya Aslan Kayası, misafirlerine muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Âdem Tepesi

Tepe, Sri Lanka’nın Ratnapura bölgesinde yer almaktadır. Rivayete göre bu nokta, Hz. Âdem’in dünya üzerinde ilk ayak bastığı yerdir. Sri Lanka’nın güzelliğine atıfta bulunmak isteyenler, Hz. Âdem’in dünyaya yabancı olmasın diye cennetten bir parça olan bu topraklara indirildiğini anlatır. Ülkenin en meşhur turistik yerlerinden biri olan sözkonusu alan, 2 bin 243 metre yüksekliğindedir. 5 bin 500 basamak ile çıkılan tepeye ulaşmak yaklaşık üç saat sürmektedir.

Âdem Tepesi’ne özelliğini veren ayak izinin ise Kral Valagambahu tarafından keşfedildiği düşünülmektedir. Ünlü gezgin İbn-i Batuta ve kâşif Marco Polo da Âdem Tepesi’ni ziyaret etmiş ve buraya dair izlenimlerini aktarmıştır.

Kırmızı Mescit

Sri Lanka’daki cami sayısı hayli fazladır. Ancak bunların içinde en ilginci, mimarisi ve rengi ile dikkatleri üzerine toplayan Kırmızı Mescit’tir. Sri Lanka’nın başkenti Colombo yakınında Müslümanlara ait iş yerlerinin yoğun olduğu Pettah bölgesinde yer alan ibadethane, 1908’de Hindistan asıllı İngiliz Müslümanlar tarafından inşa edilmiştir. Bin 500 kişinin ibadet edebileceği şekilde tasarlanan beş katlı mescit, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Nuwara Eliya

Sri Lanka’nın Küçük İngiltere’si olarak anılan Nuwara Eliya, ülkenin en büyük çay üretim alanıdır. Burası birbirinden farklı tatlara sahip çayları denemek ve üretim sürecine tanıklık etmek isteyen ziyaretçilerin uğrak yeridir. Vaktiyle İngilizlerin özerk bir alan kurduğu bölge, o dönemden kalan 5 yıldızlı otelleri, golf sahaları ve helikopter pistleri gibi zengin imkânları ile de dikkate değerdir.

Dokuz Kemer Köprüsü

Sri Lanka’nın viyadük köprülerinden biri olan Dokuz Kemer Köprüsü, ülkedeki sömürge dönemi demir yolu inşaatının en iyi örneklerinden biridir. Demodara ve Ella tren istasyonları arasında yer alan köprü, mimari yaratıcılığı ve yeşil alan içinde konumlanması nedeniyle çok sayıda turist çekmektedir.

Sri Lanka’nın Osmanlı vefası

Sri Lankalıların, Türkiye’ye ve Müslümanlara karşı derin bir sevgisi ve vefa duygusu vardır. Ülkedeki Müslümanlar, İngiliz sömürgesine karşı bağımsızlık mücadelesinin kıvılcımını yakan Sultan Abdülhamid Han’a büyük saygı duymaktadır. Bu nedenle Colombo caddesindeki bazı eserlere onun adı verilmiştir.

Sri Lanka’daki Müslümanlar arasında çoğunlukla Muhammed ismi kullanılırken, 19’uncu yüzyılın başında açılan Colombo caddesi ve buradaki eserlerle birlikte Abdülhamid adı da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkedeki Müslümanlar, İslam’ın sancaktarı olarak gördükleri Türkiye’nin istikrarı ve güçlenmesi için camilerde zaman zaman dua edip, hutbe okutmaktadır.

 

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy