11.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Malezya, Tokyo Olimpiyatları 2020’de Helal Pazar Payı Alacak

İlginizi Çekebilir

Malezya, 2020 Tokyo Olimpiyatları sırasında, özellikle yiyecek ve içecek (F&B) sektöründe, 300 milyon ABD Doları  helal pazarın bir bölümünü güvence altına almayı hedeflemektedir.

Girişimci Kalkınma Bakanı Datuk Seri Mohd Redzuan Md Yusof, Japon şirketlerinin Malezya’nın gıda ve gıda sektörüne ve sağlık ve güzellik sektörlerine büyük ilgi duyduklarını söyledi.

 

2017 yılında, Malezya’nın Japonya’ya olan helal ihracatı 2,2 milyar RMB değerindeydi ve 2018’de 3,3 milyar RMB’ye, 2019’da 3,4 milyar RMB’ye ve 2020’de 3,7 milyar RMB’ye yükselmesi bekleniyor.

Mohd Redzuan, 320 katılımcıdan 10’dan fazla KOBİ’nin Japonya’ya ihracat yaptığını ve gerisinin buna hazır olduğunu söyledi.

“Bu fuarda, iş eşleştirme oturumları için belirlediğimiz RM50 milyon satış hedefini aşabileceğimizi umuyoruz” dedi.

Bugün itibariyle, 27 KOBİ’den oluşan 32 iş eşleştirme oturumundan 40,8 milyon RMB satış elde edilmiştir.

İş eşleştirme oturumlarına katılan Japon şirketleri, FamilyMart, Ohga Pharmacy, Hayabusa International ve Yatsumoto Tsusho Co.

 

 

 

 

 

 

 

 

Malezya’ya gelince, oturuma katılan beş katılımcı şirket, Lulu Group Retails Sdn Bhd, Ramly Helal Mart Sdn Bhd, Aeon Big (M) Sdn Bhd, Nestle Malaysia Bhd ve Tesco Stores (Malezya) Sdn Bhd.

Bu arada, Japonya’nın Malezya Büyükelçisi Dr. Makio Miyagawa, Japonya’nın turizminin, helal ürünlere olan talebin artması nedeniyle yıllar içinde büyük ölçüde büyüdüğünü söyledi.

Büyükelçi Miyagawa“Yaklaşık 50 yıl önce, müzakeremizin temel prensibi yabancı tarım ürünlerini ithal etmek değildi. Ama şimdi, Malezya’nın helal sektörü ile tanınması nedeniyle Malezya’dan yardım istiyoruz ”dedi.

Kaynak: New Strait Times

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy