12.9 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021

Lojistik Devleri Yeni Ofislerini İstanbul’a Açıyor

İlginizi Çekebilir

Global üretimin Doğu Avrupa’ya kayması ve Çin’in Kuşak-Yol projesi, Türkiye’nin cazibesini artırıyor.

Lojistikte yabancı yatırım rüzgarı esiyor. Üretimin Doğu Avrupa’ya kayması, global lojistik şirketlerinin yatırım rotasını değiştirdi. Çin’in Kuşak ve Yol projesinin yaratacağı yeni fırsatlar da sektörün devlerini bölgeye çekiyor. Şirketler, yatırım için Avrupa ile Asya arasında köprü konumunda olan Türkiye’yi seçiyor. Bir yandan mevcut yabancı şirketler yeni hatlar açarken diğer yandan pazara yeni oyuncular giriyor. Mart ayında ilk ofisini İstanbul’da açan İngiliz lojistik devi İngiliz şirket Trans Global Projects’in (TGP), ardından geçen hafta Romanya merkezli P&O Ferrymasters da İstanbul’a ofis açtı. Hong Kong merkezli Kerry Logistics de 50 TIR’lık yeni yatırımla Çin-Türkiye arası yeni bir demir ve kara yolu hattı açıyor.

TGP, bu yıl Türkiye pazarına giriş yapan ilk lojistik şirketi oldu. İstanbul’a ofis açan şirket, proje lojistiği yönetimi, gemi kiralama, havayolu lojistiği, tedarik zinciri yönetimi, lojistik danışmanlığı ve tedarik alanlarında hizmet veriyor. Şirket, Türkiye’deki ofisi ile Avrupa, Ortadoğu/Orta Asya’daki müşterileri arasında lojistik bir ağ kurmayı hedefliyor. Şirketin başına geçen Murat Aksu, özellikle proje taşımacılığında Türkiye’yi bölgesel bir transit merkezi olarak konumlandıracaklarını vurguladı. P&O Ferrymasters de İstanbul ofisi ile Pan-Avrupa lojistik ağını İstanbul’daki ilk ofisi ile Türkiye’ye genişletiyor. Bu yatırım Batı ve Doğu Avrupa’daki müşterilerin Türkiye’den günlük seferlerle Orta Asya ve Ortadoğu pazarlarına erişebilmelerini sağlıyor.

Üretim rotaları değişiyor

P&O Ferrymasters’ın global yöneticilerinden Herman Braam, “Bu stratejik hamle, P&O Ferrymasters’ın karayolu, demiryolu ve denizyolunu kullanarak hem Avrupa hem de Asya’daki müşteriler için lojistik çözümler sunma kapasitesini daha da güçlendirecek. Dünya daha karmaşık hale geliyor ve müşterilerimizin karşısına çıkan lojistik zorlukları çözmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Müşterilerimizin birçoğu üretim merkezlerini Doğu Avrupa’ya taşıyarak Balkanlar, Türkiye, İran, Gürcistan ve Kazakistan’daki yerel pazarlara ulaştı. Bu yeni ticaret şeritlerini, öncelikle karayolu taşımacılığı çözümleriyle desteklemeye ve gelecekte de intermodal odaklı çözümler sunmaya odaklandık” dedi. Şirketin İstanbul’daki ofisi, sektörün deneyimli isimlerinden Duygu Can önderliğinde bir ekip tarafından yönetilecek.

Haberin tamamı: https://www.dunya.com/ekonomi/lojistik-devleri-yeni-ofislerini-istanbula-aciyor-haberi-420543

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy