1.5 C
İstanbul
Pazar, Ocak 17, 2021

Kuwait Finance House (KFH) ile Ahli United Bank (AUB) Hisse Takası Yapacak

İlginizi Çekebilir

Ülkenin en büyük İslami finans kurluşu olan Kuwait Finance House , Ahli United Bank’tan Bahreyn borçlusunun potansiyel bir devralımını tamamlamak için hisse takas oranı konusunda “geçici” bir onay aldı.

Perşembe günü bir araya gelen KFH yönetim kurulu, Perşembe günü yapılan açıklamada, KFH hisselerinin alınıp satıldığı Boursa Kuwait’e yapılan açıklamaya göre, KFH’nin her bir hissesi için 2.326 AUB hissesinin döviz kurunu geçici olarak onayladı. HSBC ve Credit Suisse danışman olarak görev yapıyor ve döviz kuru üzerinde çalışmalar yürütüyorlar.

KFH, “KFH, söz konusu çalışmaların sonuçları hakkında AUB’un geçici onayını ve KFH ile AUB hisseleri arasındaki ön ortalama döviz kuru oranını aldı” dedi. “Nihai kararlar, her iki bankanın genel kurullarının, Kuveyt Merkez Bankası ve Bahreyn Merkez Bankası’nın ve diğer ilgili düzenleyici kurumların onaylarına tabidir.”

Döviz kuru, Bahreyn ve Kuveyt merkez bankalarından yasal onay alındıktan sonra başlayacak olan durum tespiti işlemine tabidir.

Körfez bankaları, maliyetleri düşürmeye ve bölgesel olarak rekabet edebilecek ve kârlılığı artırabilecek büyük varlıklar yaratmaya çalıştıkları satın alımları ve birleşmeleri gerçekleştiriyorlar. Diğer borç verenler operasyonel verimlilik elde etmek için çekirdek olmayan varlıkları boşaltıyor.

Bahreyn Lender bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, AUB ve Kuveytli bağlı ortaklığı, Kuveyt ve Orta Doğu Finansal Yatırım Şirketi’ndeki ortak hisselerini Warba Bank’a satma konusunda ilk görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

AUB, yatırım şirketindeki ortak hisselerinin büyüklüğünü, hissenin değerini veya anlaşmanın ne zaman yapılması gerektiğini açıklamadı.

İki borç veren, görüşmelerin bir işlemle sonuçlanmayabileceğini ve olası herhangi bir anlaşmanın düzenleyici onaylara tabi olacağını söyledi.

Kaynak: The Natioanl

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy