2 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Kuveyt Türk Hedeflerini Aştı, Desteklerini Artırdı

İlginizi Çekebilir

Kuveyt Türk, 2019 yılında net kârını bir önceki yıla göre yüzde 28 artırarak 1 milyar 110 milyon liraya yükseltti. Katılım bankacılığın öncü kuruluşunun toplam aktifleri ise 104 milyar 439 milyon lira, öz varlıkları 6 milyar 821 milyon liralık büyüklüğe ulaştı

İstikrarlı büyümesini 2019 yılında da sürdüren Kuveyt Türk, topladığı fon büyüklüğünü 2018 yılına göre yüzde 58.4 artırarak 85 milyar 494 milyon liraya çıkardı. Kullandırılan fon büyüklüğünü  yüzde 21.2 artışla 57 milyar 926 milyon TL’ye ulaştıran banka, öz varlıklarını 6 milyar 821 milyon lira, aktif büyüklüğünü 104 milyar 439 milyon liraya yükselterek, aktif büyüklük açısından katılım finans kuruluşları arasında ilk sırada, bankacılık sektöründe ise 11’nci sırada yer aldı.

“Yerimizi sağlamlaştırdık”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Aktif kalitemizi koruyarak istikrarlı büyümemizi 2019 yılında da devam ettirdik. Yıl sonu itibarıyla ulaştığımız 104.4 milyar TL aktif büyüklükle katılım finans kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırdık. 2019 yılında 1.1 milyar TL net kâr elde ederek hedeflerimizi aştık. Toplanan fonlarda ve kullandırılan fonlarda ise sektörün üzerinde bir büyüme yakaladık. Şubeleşmeye 2019 yılında da devam ettik ve şube sayımızı 430’a ulaştırdık. Büyümedeki ana önceliğimizin, 2020 yılında da reel ekonominin desteklenmesi ve büyümenin finansmanına katkı sağlamak yönünde olacağını ifade edebiliriz” dedi.

Yakaladıkları başarılı büyüme grafiğinin oluşmasında teknoloji ve müşteri memnuniyeti odaklı projelerin hayata geçirilmesinin önemli bir yer edindiğini kaydeden Ufuk Uyan, “2019 yılında bireysel ve tüzel müşterilerimize yönelik çalışmalarımızın yanı sıra reel ekonomiyi ve büyümenin finansmanını desteklemeye devam ettik. Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için aracılık ettiğimiz Altına Dayalı Kira Sertifikası, ihracatı desteklemek ve ülkeye döviz girdisini artırmak amacıyla başlattığımız İhracat Destek Paketi, turizm sektörüne destek olmak amacıyla işletmelere yönelik oluşturulan ayrıcalıklı finansman paketleri gibi pek çok ürün ve hizmetimiz, hayata geçirdiğimiz sayısız projeler arasında sadece birkaçıdır.

“NPL oranında sektörün iyileri arasındayız”

Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegre olan ilk katılım bankası olduk. Ayrıca Şangay Altın Borsası’na kabul edilen Türkiye’nin ilk kurumu olma unvanını elde etti. 2019 yılında leasing, dış ticaret finansmanı, teyitli/teyitsiz tedarikçi finansmanı, proje finansmanı ve ihtiyaç finansmanı gibi stratejik ürünlere yönelik çalışmalarımızı da artırdık. Tüm bu hedefler doğrultusunda aktif kalitemizi gözeterek NPL oranında sektörde en iyi performans gösteren finans kuruluşları arasında yer aldık” diye konuştu.

1 milyar liralık finansman desteği

2020 yılında uzun vadeli makine yatırımlarının finansmanı için yeni bir kampanya başlattıklarını belirten Ufuk Uyan, “Reel ekonomiyi, üretimi ve yatırımı desteklemek amacıyla başlattığımız makine kampanyamızda hedefimiz müşterilerimize 1 milyar TL’lik finansman desteği sağlamak. 0,79’dan başlayan kâr oranıyla ve 6 ayı ödemesiz olmak üzere toplamda 60 aya varan vadelerle müşterilerimiz makine yatırımı için finansman kullanabiliyor. Ticari müşterilerimiz Nisan ayı sonuna kadar kampanyamızdan yararlanabilecek” dedi.

Dijitalde atağa kalktı

Senin Bankan, XTM, Online Tedarikçi Finansmanı ve Cebim POS gibi teknoloji ve inovasyon alanında geliştirdikleri projelerle sektöre öncülük ettiklerini vurgulayan Ufuk Uyan, Kuveyt Türk’ün 2019 yıl sonu itibarıyla dijitalde 1.4 milyon aktif müşteriye yaklaştığını açıkladı. Şubelerde verilen hizmetleri uçtan uca dijital bir ortamda sunduklarını ifade eden Uyan, bu sayede müşterilerinin fatura ödemelerinden hisse alım satımına kadar birçok işlemi, hiçbir işlem ücreti ödemeden kolayca yaptığına dikkat çekti. Uyan, Kuveyt Türk müşterilerinin finansal işlemlerinin yüzde 86’sını dijital kanallar üzerinden gerçekleştirdiğini açıkladı.

 

Kaynak: Yeni Akit

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy