1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Kitap…Kitap…Kitap…Kitap

İlginizi Çekebilir

 

Ana Hatlarıyla İslam Ekonomisi

 

 

Prof. Dr. Servet Armağan, Timaş Yayınları, 195 Sayfa

Bu kitap, İslam’ın ekonomi anlayışını anlaşılır bir dil ve üslupla ele alıyor. Anayasa profesörü olan Servet Armağan tarafından hazırlanan bu kitapta, modern ekonomi terminolojisiyle karşılaştırılmalar yer alıyor. Özel bir araştırmanın meyvesi olan bu eser, yazarın yedi yılı İslam Kalkınma Bankası’na bağlı İslam Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nde yaptığı ilmi çalışmalar olmak üzere, 30 yıllık akademik kariyerinin ürünüdür. Yazar, ilmi bilgileri yanında, bu müddet içinde edindiği tecrübe ve müşahedelerine de yer vermiştir.

 

İslam ve İktisadi Kalkınma

 

 

 

M. Umer Chapra, Cantaş Yayınları, 205 Sayfa

Yazar M. Umer Chapra, İslam dünyasının tanınmış ekonomistlerindendir. Bu eserinde İslam ülkelerinin iktisadi kalkınmaları ve genel konuları üzerindeki görüşlerini açıklarken şöyle özetliyor. İslam ülkelerinde iktisadi kalkınma için kaynakların etkin dengeli ve adil dağılımının yeniden yapılması şarttır. Bu kitabın temel tezi, kaynakların doğrudan veya dolaylı dağılımı ve bölüşümüne etki eden tüm ferdi ve ortak kararlara ahlaki bir boyut katılmadan böyle bir yeniden dağılımın gerçekleşemeyeceğidir. Gerçekten de ahlaki ölçülerin desteği olmadan etkinliği ve dengeyi tanımlamak bile mümkün değildir.”

 

Risk Sermayesi Özel Finans Kurumları ve Para Vakıfları

 

 

 

Murat Çizakça, Ensar Neşriyat,144 Sayfa

İslam bankalarının yatırım portföylerinde murabahadan mudarabaya yönelerek birer risk sermayesi kurumuna dönüşmelerine yönelik Çizakça’nın önerileri yedi saat boyunca hararetli bir şekilde tartışılmış ve sonuç olarak böyle bir dönüşümün gerekliliği üzerinde fikir birliği oluşmuştu. Ancak gereklilik ile gerçekleşmek farklı şeylerdir. Vakıf, Risk Sermayesi Özel Finans Kurumları ve Para Vakıfları kitabında Murat Çizakça’nın ve tartışmaya katılan diğer bilim adamlarıyla bankacıların birlikte oluşturdukları bu fikirleri, finans dünyasına sunuyor.

 

 

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy