5 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021

KİRA SERTİFİKASI İHRACI BÜYÜYOR

İlginizi Çekebilir

Katılım bankaları kira sertifikası piyasasında sektöre katkı sağlamaya devam ediyor. Türkiye Finans, iştiraki TF Varlık Kiralama A.Ş’nin 15 Eylül’de yurtiçi piyasada ihraç ettiği 125 milyon TL tutarlı yeni kira sertifikası ihracını tamamladı. 11-12-13 Eylül tarihlerinde talep toplaması yapılan sertifika ihracı, yönetim sözleşmesine dayalı olarak gerçekleştirildi. 2017’nin ilk dokuz ayında toplam 833 milyon TL tutarında kira sertifikası ihraç ettiklerini belirten Türkiye Finans Hazine ve Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Hakan Uzun, reel ekonomiye verdikleri desteği sürdüreceklerini ifade etti. Türkiye’de reel sektörün finansmanında kira sertifikası ihracını uygulayan ilk katılım bankası olduklarını hatırlatan Uzun, önümüzdeki dönemde kaynakları çeşitlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Banka,14-15-16 Ağustos tarihlerinde ise 80 milyon TL’lik, 175 gün vadeli kira sertifikası ihracını tamamlamıştı.

Ziraat Katılım’ın Kira Sertifikası İhracına İki Kat Talep

Ziraat Katılım, iştiraki Ziraat Katılım Varlık Kiralama ile 100 milyon tutarlı kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. 29 Ağustos 2017’de gerçekleştirilen ihraç ile 104 gün vadeli 100 milyon TL fonlama temin etmiş oldu. Ziraat Katılım’ın kira sertifikası ihracına nitelikli yatırımcılardan iki kat talep geldi. Banka, 10 Ağustos 2017’de gerçekleştirmiş olduğu 91 gün vadeli 150 milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracı ile Ağustos ayında toplamda 250 milyon TL kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Kira sertifikası ihracı toplamda 850 milyon TL’ye ulaştı. Bu alanda yatırımcılara geniş imkânlar sunduklarını belirten Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, yeni ihraç ile 2017 Ağustos ayında toplam 250 milyon TL ihraç gerçekleştirdiklerini ve yoğun taleplerin Ziraat Katılım’ın piyasalardaki gücünü gösterdiğini belirtti.

Vakıf Katılım İhraçlarla Büyümeye Devam Ediyor

2016 yılının Şubat ayında hizmete giren Vakıf Katılım, iştiraki Vakıf Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla 200 milyon TL tutarındaki dördüncü kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. 104 gün vadeli ihraca nitelikli yatırımcılardan ihracın üstünde talep geldi. İhraç, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 21 Nisan’da alınmış olan 2 Milyar TL tutarlı ihraç tavanı kapsamında, nitelikli yatırımcılara tahsisli satış şeklinde gerçekleştirildi. İşlem sonunda Vakıf Katılım tarafından şu ana kadar gerçekleştirilen kira sertifikası ihraçlarının büyüklüğü 950 milyon TL’ye ulaştı. Süreci değerlendiren Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Vakıf Katılım olarak bir yandan hızla şubeleşerek bireysel müşterilerin ve KOBİ’lerin her türlü finansal ihtiyaçlarını karşılıyor, bir yandan da fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla çalışmalarımıza yön veriyoruz. Bu doğrultuda 200 milyon tutarlı dördüncü kira sertifikası ihracımızı da başarıyla tamamladık.” dedi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy