11.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Katılım Finans Sistemi Nedir?

İlginizi Çekebilir

MERHABA

Katılım Finans sistemi ülkemizde bireysel ve ticari bankacılık faaliyetlerini yapmaya başlayalı 30 yılı aşkın bir süre oldu. 2001 yılına kadar bankacılık kanuna tabi olmayan; bu yıl yapılan düzenleme ile BDDK kapsamına dâhil olan İslami esaslı bu sistem 2005 yılındaki yeni bir düzenleme ile bankacılık adını aldı. 2005 yılından bu yana ekonominin içerisinde insanların birikimlerini faizsiz esasta değerlendirirken iş insanlarına da yine faizsiz esasta finansman hizmeti vermektedirler.

“Katılım bankacılığı sistemini diğer bankacılık çalışmalarından ayrı düşünmek yanlış olur”

Ülkemizde katılım bankacılığı sistemini diğer bankacılık çalışmalarından ayrı düşünmek yanlış olur. Katılım bankaları da tüm konvansiyonel bankalar gibi bankacılık ekosisteminin içerisinde fon toplayan, finansman sağlayan, altın vb. değerli madenleri, döviz birikimlerini dünya faizsiz sisteminin içerisinde değerlendiren yapılardır.

“Katılım bankacılığı, ülke menfaatlerini düşünen bir sistem”

Bir yönüyle İslami usulleri temel aldığı için Müslüman coğrafyalarda daha çok ilgi görmüş gibi gözükebilir. Bu rakamlara bakıldığında da doğrudur. Unutulmaması ve artık günümüzde de üzerinde durulması gereken diğer bir önemli nokta ise bu sistemin dini yapısı ne olursa olsun ülke menfaatlerini düşünen, üretimi ve adil paylaşımı destekleyen bir yapı olduğu gerçeğidir. Birikimlerimizin vadeli piyasalarda hiçbir risk olmaksızın ve hiçbir üretim sürecine dâhil olmaksızın getirisi İslam akaidinde yeri olmadığı kadar orta ve uzun vadede ekonomik sistemlerde de sorun oluşturmaktadır. Günümüz dünyasındaki gelir eşitsizliği bunun en bariz göstergesidir.

“Katılım bankacılığı, tüm bankacılık çalışmalarınızı yapabilme imkânı sunar”

Katılım bankacılığı uygulamaları, ürün ve hizmetleri, uluslararası piyasalar boyutu ve teknolojileri ile tüm bankacılık çalışmalarınızı yapabilme imkânı sunarken girişimci destekleri, sanayici ve üreticilere verdiği desteklerle de ülke ekonomisine hizmet eder.

Mevcut iş insanlarına ve yeni nesle doğru ve net anlatılması gereken kavramlarının yanında onlara ulaşmak adına da bu alanda hizmet veren bankalarında katılım finans sistemini doğru anlatmak adına iletişim planlamalarını her zaman yenilemelerine ihtiyaç var.

İşte bu web sitesinde ve artık alanda sizlere katılım bankacılığının iş dünyasına ve yeni yetişen gençlere daha farklı nasıl anlatmak gerektiğine dair öneri ve fikirlerimi sunmaya ve bu alanda bankalarımızın ve kurumlarımızın çalışmalarından örnek anlatmaya çalışacağım.

Cubemedya/ Wave Medya Kurucusu Mustafa Özkan

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy