5 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 3, 2021

KATILIM BANKALARINDAN YENİ İŞ BİRLİKLERİ

İlginizi Çekebilir

Albaraka Türk’ün de iştirakleri arasında yer aldığı Albaraka Bankacılık Grubu (ABG) ve Libyan Foreign Bank, hazine, yatırım, ticaret finansmanı ve İslami bankacılık alanlarındaki ikili ilişkilerin genişletilmesi amacıyla mutabakat sağlandı. İmza töreninde açıklamalarda bulunan Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, mutabakat anlaşmasının KOBİ’ler başta olmak üzere Türk iş dünyası temsilcileri için yeni ihracat pazarlarına açılma konusunda önemli fırsatlar yaratacağını söyleyerek, “Bütün bu fırsatlara ek olarak devam eden ve hayata geçirilecek yeni altyapı yatırımları için Türkiye’nin önümüzdeki on yıllarda yaklaşık 250 milyar dolarlık bir altyapı finansmanına ihtiyaç duyması bekleniyor. Ülkemizin enerji güvenliğini sağlama, depolama ve nakli konusunda merkez olma hedefi dikkate alındığında bu alandaki mevcut projelerin uzun vadeli olarak fonlanması amacıyla bu anlaşma yeni imkânlar yaratacaktır.” dedi. Bankacılık Grubu CEO’su Adnan Ahmed Yousif ise bankacılık sektörü için kalıcı işlere imza atmayı hedeflediklerini vurguladı. Bu anlaşmanın hem grup hem de iştirakler düzeyinde yeni işbirlikleri yaratılmasına yönelik kapsamlı bir yol haritasının ilk adımını temsil ettiğini belirten Yousif, mevcut ticari işbirliklerinin arttırılmasının yanı sıra bir grubun bulunup diğerinin bulunmadığı ülkelerde de coğrafi ticaret finansman alanının genişletilmesi amacıyla yeni adımlar atılacağını kaydetti.
Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, “Özellikle Libyan Foreign Bank ve iştiraklerinin küresel piyasalarda sahip olduğu geniş ticaret ağı dikkate alındığında Türk iş dünyası için yeni pazarlar açılacaktır. Ayrıca Türk şirketlerinin önde gelen ticari finans ortağı olan Albaraka Türk’ün referanslarını daha da güçlendirecek ve sağlamlaştıracaktır.” dedi. Hâlihazırda Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya kıtasında 15’ten fazla ülkede faaliyetlerine devam eden Albaraka Bankacılık Grubu ve Avrupa, Afrika ve Asya’daki 28 ülkede 45’den fazla bankada hissesi bulunan Libyan Foreign Bank arasında imzalanan mutabakat kapsamında özellikle hazine, yatırım, ticaret finansmanı ve İslami bankacılık alanlarına yeni iş fırsatları hedefleniyor.

KT Portföy Yönetimi’nde Önemli Adım

Katılım finans ilkelerine göre portföy yönetimi yapan Katılım Esaslı Profesyonel(KT) Portföy, Tarım Kredi Personel Sosyal Yardım Vakfı’nın fonlarını da yönetecek. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın iştiraki olan ve yönettiği fon çeşitliliği ile öncü olan KT Portföy; TL ve YP menkul kıymet fonları, serbest fonlar ve emeklilik yatırım fonları yönetiyor. Tarım Kredi Personel Sosyal Yardım Vakfı ile imzaladığı Bireysel Portföy Yönetimi sözleşmesiyle KT Portföy, bu niş alandaki ürün ve hizmet çeşitliliğine yenisini ekledi. KT Portföy, gayrimenkul ve girişim sermayesi yatırım fonları kurarak yeniliklerine devam etmeyi hedefliyor.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy