1.5 C
İstanbul
Pazar, Ocak 17, 2021

Katılım Bankaları şubeleşmeye devam ediyor

İlginizi Çekebilir

Finans sektöründe ‘dijitalleşme mi, şubeleşme mi’ tartışmaları sürerken, bankalar maliyetlerini düşürmek için şubelerini birer birer kapatırken, katılım bankaları şube sayısını arttırma kararı aldı. Katılımcılar 2019’da daha çok şube açacak.

Katılım bankaları şubeleşmeye hız verdi. Bankacılık sektöründe ‘dijitalleşme mi, şubeleşme mi’ tartışmaları sürerken ve bankalar bu tartışma içinde şubelerini kapatırken; katılım bankaları ise hem şubeleşmeye hem de dijitalleşmeye ağırlık verme kararı aldı. Katılımcılar 2019’da da şube sayısını artıracak. Bugün için 5 katılım bankasının Türkiye çapında toplam bin 100’e yakın şubesi bulunuyor. Sadece Türkiye’de değil, katılım bankaları yurtdışında da şubeleşiyor. Katılım bankaları yöneticileri 2019’da da yeni şubeler açmaya devam edeceklerini söylüyor.

BÖLGE AYRIMI YOK

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, katılım bankalarının Türkiye genelinde bin 100 şubesi bulunduğunu, bu rakamın bankacılık sektöründeki toplam şube sayısının yüzde 10’unu oluşturduğunu söyledi. Uyan, katılım bankalarının toplam coğrafi kapsama oranının yüzde 90’a yakın olduğunu kaydetti. Kuveyt Türk olarak Türkiye genelinde 412 şubelerinin bulunduğunu, yurt dışında ise Bahreyn’deki şubenin yanı sıra yüzde 100 iştirak olan KT Bank AG ile Almanya’da Frankfurt, Manheim, Berlin ve Köln’deki dört şube ile hizmet verdiklerini belirten Uyan, “Yurt içinde hızlı şubeleşen bir banka olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu anlamda konvansiyonel bankalar ile belirgin bir ayrımımız yok. Şube açmayı düşündüğümüz bölgelerin demografik yapısından ticari faaliyetlerine kadar pek çok konuya dikkat ediyoruz. Şu anda coğrafi kapsama oranımız yüzde 85; 2023 hedeflerimizden birini de, yaklaşık 500 şube ile bu oranı yüzde 90’lı seviyelere çıkarmak olarak belirledik” dedi. Uyan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda bankacılık sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor ve hızla dijital ortama geçiş yapılıyor. Alternatif dağıtım kanallarına yönelik yatırımlar artarken geleneksel şubeleşme hızı ise düşüyor. Bu noktada hem şubeleşmeye hem dijitale yatırım yaparak iki tarafta da büyümeyi hedefledik.”

DİJİTAL BANKACILIK

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, şubeleşmede katılım bankaları ile konvansiyonel bankalar arasında fiziki anlamda fark olmadığını belirterek, banka olarak Türkiye genelinde 41 farklı ilde 79 şubeye ulaştıklarını ve bundan sonra da şubeleşmeye devam edeceklerini söyledi. Özdemir, “Şube açarken bölge veya il ayrımı yapmıyoruz. Türkiye genelinde tüm il merkezlerinde ve büyük ilçelerde şube açmayı planlamaktayız” dedi. Metin Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnternet ve mobil bankacılık kanallarımızdan sunduğumuz geniş bankacılık işlemleri, müşterilerimizin dijital kanallarımızı daha yoğun olarak kullanmalarına olanak sağlıyor. Şubelerimizdeki operasyonel iş yükleri azalırken, çalışanlarımız daha fazla müşteriyle temas sağlayarak, finansal destek konularında müşterilerimize daha fazla yardımcı oluyor. Dijital kanallarımızdaki gelişim, şubeleşme hızımızı kesmemekle birlikte, şubelerimizde kaliteli servisin de önünü açıyor.”

Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Necati Özdeniz, bir taraftan dijital bankacılık reflekslerini geliştirirken diğer yandan şube ağını genişleterek, birebir iletişim kurmaya devam ettiklerini söyledi. Özdeniz, “Burada önemli olan dijitalleşme ve şubeleşme arasındaki dengeyi kurmak ve bu dengeyi sürdürülebilir kılmak” dedi.

Kaynak: AA

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy