10.9 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

Katılım Bankacılığına Teveccüh Artacak, Faiz Daha da İnecek

İlginizi Çekebilir

2019 yılında katılım bankacılığı sektörüne olan ilginin arttığını belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, 2020’de faiz oranlarındaki gerilemenin devam edeceği mesajını verdi

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, 2019 yılında katılım bankacılığı sektörüne olan ilginin arttığını belirterek, ekonomideki olumlu verilerin sektörün gelişimine katkı sağladığını söyledi. Utku, 2020’de faiz oranlarındaki gerilemenin devam edeceği mesajını verdi.

Bankacılık sektörü ile Türkiye ekonomisinin gidişatını değerlendiren Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, 2020 yılında büyüme, kredi imkânları ve ticari yönlü performanslarla ilgili umutlu olduklarını kaydetti. 2019’un zor geçtiğini vurgulayan Utku şöyle konuştu:

2018’in ikinci yarısındaki kur şoku ve TL’ye olan güven kaybının bu döneme kadar etkisini sürdürdü. Türkiye’nin makroekonomik verileri açısından zor geçmesinin yanında, küresel riskler ve ticarette yaşanan gelişmeler hamle yapmayı da zorlaştırdı.

Yılın ikinci yarısından itibaren baz etkisiyle enflasyonun düşüşü ve faizlerin aşağı inmesiyle belli bir iyileşme sağlandı. Bunu kredi rakamlarının gidişatından ve büyüme tahminlerinden görebiliyoruz.

Katılım sektörü, bankacılık sektörünün geneline nispetle daha dengeli bir süreç yürüttü. 2019 Ekim ve 2018 Ekim aylarındaki katılım bankalarının toplam kâr-zarar durumuna baktığımızda kârı azalsa da sektöre kıyasla büyük bir düşüş gözükmüyor. Burada katılım bankacılığının prensiplerinin önemi ortaya çıkıyor. Reel ekonomi odaklı ve varlık temelli ticaret ve bankacılık yapıldığı için kriz dönemlerinde sektörde sağlam bir liman olarak ortaya çıkıyor. Zaten 2019’da da sektör içindeki pay artış gösterdi. Gerçek bir mal ve hizmet alımı ve ticareti söz konusu olduğu için katılım sektörü krizin etkilerine karşı sektöre göre bir kat daha savunma yapabilme imkânına sahip oluyor. Katılım sektörü, gelecek yılda da finansman maliyetlerinin düşüşüyle birlikte fon kullandırmaya ve ekonomiye katkı vermeye devam edecek.

İyileşme, beklentinin üzerinde gerçekleşiyor

Reel ekonomiye özel paketler olacak, fakat 2020’de teknolojik gelişmelere ve blockchain teknolojisine yönelik paketlerin de artarak devam edeceğini öngörüyoruz.

2019’da küresel merkez bankalarının faiz indirimine gitmesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) faiz indirimleri için alan açtı. TCMB‘nin faiz indirimlerini gerçekleştirmesiyle finansman maliyetleri düştü, yılın ikinci yarısında kredi büyümeleri kıpırdanmaya başladı ve yıl sonuna yaklaşırken verilerde beklenenin üstünde bir iyileşme görüldü. 2020 yılında enflasyonun düşüşü ve ekstra bir şokla karşılaşılmadığı müddetçe 2020 sonuna kadar yaklaşık yüzde 2 gibi bir alan daha açılabilir. Bu alan 2020 yılındaki TCMB 12 toplantısının temelini oluşturacaktır. Dolayısıyla 2020 yılının 2019’a nispetle bekleme yılı ya da küçük faiz indirimlerinin olduğu bir yıl niteliği taşıyabilecek. Bu durum da, enflasyonun gidişatına, küresel risklere ve ekstra şokların olup olmamasına bağlı olarak gözlemlenecek. Albaraka Türk olarak, 2019 yılı için yüzde 0,5-1 arasında büyüme bekliyoruz. Enflasyonda düşüş trendi 2020’de de devam edecek.

‘Dijital alandaki yatırımları artıracağız’

Melikşah Utku, Albaraka Türk olarak, üçüncü çeyrek sonunda aktif büyüklüğün önemli miktarda yurt dışı yükümlülüğünün ödemesine rağmen, 46 milyar liraya çıkardıklarını belirterek şu bilgileri verdi: ”Organizasyon yapısı açısından genişlemeye devam ettik. Albaraka Türk’ün eylül sonu itibarıyla 230 şubesi bulunuyor. Müşteriye erişim kanallarımızı çeşitlendirmeye gerek iş birlikleri gerek dijital gerekse de fiziksel yapılarla devam ediyoruz. Bu minvalde, ATM sayımızı artırmanın yanı sıra PTT ile geçtiğimiz yılın sonuna doğru yaptığımız anlaşmaya 2019 yılında da devam ettik. PTT ile imzalanan ortak ATM anlaşmasıyla Albaraka Türk müşterileri sayısı 3 bin 500’ü geçen PTT Matik’lerden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oldu. Bunun yanı sıra dijital bankacılık alanında da birçok yeniliği müşterilerimizin kullanımı ve deneyimine sunduk. Yürüttüğümüz dijitalleşme programını daha da ileri bir noktaya taşıyarak, müşterilerin kanal göçünü tamamlama ve ürünleri dijital kanallardan kullandırma sürecini tamamlayacağız. Dijitalleşme programının yanı sıra, teknoloji üretme, kullanma ve bunu ihraç etme konusunda da atılımlarımız olacak.

 

Kaynak: TimeTürk

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy