4.1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Katar, Enerji Finansmanı Odaklı İslami Banka Kuracak

İlginizi Çekebilir

Katar, bu yıl sonunda enerji odaklı bir İslami banka kurup yerel ve küresel projeleri finanse etmek için faaliyete 10 milyar dolar hedefli bir sermaye ile başlayacak.

Küçük ama zengin bir ülke olan Katar, yaklaşık 77 milyon ton yıllık üretimiyle sıvılaştırılmış doğal gaz pazarında en etkili oyunculardan biri ve bunu 2024 yılına kadar  bu oranı yüzde 40’ın üzerine çıkarmayı planlıyor.

Doha’daki bir İslami Finans konferansında konuşan Enerji Bankası’nı girişimini başlatan yöneticiler, dünyanın en büyük İslami enerji veren banka olacağını ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında özel sektör ve hükümet enerji projelerini hedef alacağını söyledi.

Enerji Bankası medya komitesi başkanı Mohammed el-Marri, operasyonların 2019’un dördüncü çeyreğinde başlayacağını söyledi.

Marri düzenlediği basın toplantısında, “2,5 milyar dolar ödenmiş sermaye ile Katar’da Enerji Bankası’nın kurulması, Katar’ın enerji sektörü için öngörülen inanılmaz büyümenin ışığında kurulma fikri elde etti” dedi.

Marri, bankanın sermayesini nasıl ve ne zaman 10 milyar dolara çıkarmayı planladığını belirtmeyi reddetti. Petrol ve doğal gaz, petrokimyasallar ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanına odaklanacağını, ancak ülke dışına borç vermek için ne kadar  miktar tahsis edileceğini belirtmedi.

 

Kaynak: Reuters

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy