11 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

“Karadeniz’de Doğal Gaz Keşfettik”

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı ardından tüm Türkiye’nin merakla beklediği müjdeli haberi duyurdu. Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Millete Sesleniş konuşmasında kamuoyunun heyecanla beklediği müjdeyi ilan etti. Karadeniz’deki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu açıklayan Erdoğan, “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.” dedi.

“Doğu Akdeniz’deki oyunların arkasında enerji kaynaklarının paylaşımı var”

Enerjinin, kalkınmanın temel unsuru olduğunu ayrıca milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip olduğunu belirten Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören gayri insani küresel düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir. Rabbim bize bambaşka bir yerde, hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı. Sondaj ve sismik araştırma çalışmalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih’in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dâhil olduk.” dedi.

“Fatih Sondaj Gemimiz 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti”

Türkiye’nin tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini söyleyen Erdoğan,  “Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Bu operasyonu tamamen milli imkânlarla gerçekleştirdik. Kuyudan elde edilen veriler, aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğal gazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız.” ifadesini kullandı.

“Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır”

Benzer bir müjdeli haberi de Akdeniz’den beklediğine değinen Erdoğan, “Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz’de bugüne kadar 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdik. Son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk. Keşifler için söylenen o güzel sözü sondaj faaliyetlerimize uyarlayarak tekrarlamak istiyorum, her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır.” diye konuştu.

“Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız”

Türkiye’nin enerji meselesini kökten çözmeye kararlı olduğunu ifade eden Erdoğan, enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar çalışılacağını belirtti. Erdoğan, “Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz. Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşiften sonra artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz. Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “(Doğal gaz keşfi) Buradaki mevcut keşif ve potansiyelle inşallah ülkemizin gündeminden cari açık konusunu çıkarıp cari fazlayı konuşacağız.” şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy