4.1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Kadınlardan Altın Tahviline Yoğun İlgi

İlginizi Çekebilir

Hazinenin altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının 4 haftalık ilk ihraç dönemine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ülkemizdeki yastık altındaki altının önemli bölümünü yönettiği düşünülen kadınlardan da ciddi bir talep geldiği görüldü. 12 bin 800 kişinin 370 milyon lira değerindeki yaklaşık 2,5 ton altını yastık altından çıkarılarak ekonomiye kazandırıldı. “Yatırımcıların konuya ilişkin farkındalığı arttıkça, talep miktarı ve yatırımcı sayıları da buna paralel ciddi artışlar gösterdi” diyen Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 4 haftalık ilk talep toplama dönemi sonunda 12 bin 800 vatandaşın 370 milyon lira değerinde, yaklaşık 2,5 ton (2 bin 462 kilogram) altınını yastık altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldığını dile getirdi. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraç sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, Türkiye’de 81 ilde, 2 Ekim’de başlayan ve 4 etap halinde gerçekleştirilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasında talep toplama sürecinin 27 Ekim’de başarıyla tamamlandığını hatırlattı. Şimşek, Hazine Müsteşarlığı tarafından ilk kez vatandaşa yönelik yapılan bu ihraçların büyük ilgi gördüğünü söyledi. Şimşek, bir ay gibi kısa sürede yastık altından ekonomiye kazandırılan bu tutarın başarı olduğunu vurguladı.

TALEBİN YARIDAN FAZLASI KİRA SERTİFİKASINA

Mehmet Şimşek, gelen taleplerin yarısından fazlasının altına dayalı kira sertifikasına yönelik olduğuna dikkati çekerek, “Konu altın olunca beklediğimiz gibi kadınlarımızın ilgisinin erkeklerden daha yüksek olduğunu gördük” dedi. 4 haftalık süreçte sürekli artan bir ilgiyle karşılaştıklarını anlatan Şimşek, hükümetin bu konudaki kararlılığını şöyle anlattı: “Vatandaşlarımız altın tahvili ve kira sertifikası ihracının bir defaya mahsus olmaması gerektiğini teyit etmiştir. Bunu milli bir proje olarak görüyoruz. Dolayısıyla daha da geliştirerek, kaynak ihtiyacında dışa bağımlılığı azaltmak ve tasarrufları artırmak amacıyla önümüzdeki dönemde de bu ihraçlara devam edeceğiz. Bunu daha etkin bir kampanyayla sürdüreceğiz.”

http://www.yenisafak.com/ekonomi/kadinlar-altin-tahvilini-sevdi-2806129

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy