10.9 C
İstanbul
Salı, Ocak 26, 2021

İslami Finans, Umman’da Benzersiz Bir Model Oluşturarak Büyümeye Hazırlanıyor

İlginizi Çekebilir

Bank Nizwa CEO’su Khalid Al Kayed, Umman’da İslami finansın, benimsenen eşsiz modelin desteklediği beklentilerini vurguladı. Saltanat’ta en büyük ve en hızlı büyüyen tam teşekküllü İslami Banka olan Bank Nizwa, portföyünü çok sayıda sektöre çeşitlendirerek sektörün büyümesine öncülük ediyor. Bankanın yatırım portföyü şimdi perakende ve toptan bankacılık arasında 50-50’ye bölündü. Bank Nizwa, 2013’teki kuruluşundan bu yana, bu yeni konsept ve hem bireylere hem de şirketlere sağladığı faydalara ilişkin farkındalık yaratmada öncü olan İslami finans için referans oldu.

 

Umman modeli, daha deneyimli pazarlara kıyasla kendi karakterine sahip.

Thomson Reuters’in görüşlerine göre, İslami finans varlıklarının 2020 yılına kadar 3.2 trilyon dolara yükseleceği ve İslami bankacılığın dünya genelinde 2.6 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Banka Nizwa CEO’su, Umman’daki İslami finans sektörünün piyasaya girdiğinden bu yana beklentinin üstüne çıktığını vurguladı. Al Kayed, “İslami finans söz konusu olduğunda Umman modeli, daha deneyimli pazarlara kıyasla kendi karakterine sahip. Umman Merkez Bankası ve diğer düzenleyici otoriteler, bu zorlukları ve fırsatları göz önünde bulunduran gerçekçi ve dengeli bir yaklaşımla bu sektörün büyümesini sağlamıştır.

Bankanın toplam aktifleri yüzde 25 artarak 873 milyon OMR’ye ulaşmıştı.

2018 boyunca, ödüllü banka, tüm departmanlarda güçlü bir esneklik ve performans göstererek, segmentin pazar payını yönetmeyi başardı. Saltanat bankacılık endüstrisinde en yüksek büyüme oranını, 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren dönemde vergi sonrası yüzde 98’lik bir büyümeyi temsil eden 7.5 milyon OMR net kar ile kaydetmiştir. Ayrıca, bankanın toplam aktifleri yüzde 25 artarak 873 milyon OMR’ye ulaşmıştı. geçen yıl 697 milyon OMR’ye ulaşırken, toplam müşteri mevduat portföyü yıllık yüzde 35 artışla 712 milyon OMR’ye ulaştı.

Al Kayed, “İslami finansın geleneksel piyasaya karşı finansal piyasada daha büyük bir rol oynaması için gerçek bir fırsat var. Umman’ın ekonomik çeşitlendirme çalışmaları için giderek daha önemli olan sektörde çeşitli paydaşlara farkındalık yaratma çabalarının yanı sıra faydaları ve insanların yaşamları üzerindeki etkilerini sürdürmeye devam edeceğiz ”dedi.

Al Kayed, “İslami finans sektörünün Umman’da önemli bir likidite havuzuna sahip olduğunu açıkladı. Bu, işletmelere portföy çeşitlendirmesi yapma fırsatı verir. Sektörümüzde mevcut bankacılık çözümlerinden yararlanmak için daha fazla şirket ve küçük ve orta ölçekli işletme almak, sektörün daha fazla popülerlik ve pazar payı kazanması için yeni bir adım olacaktır.”

Kaynak: Salaam Gateway

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy