11 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

İslami Finans Çalıştayı Gerçekleşti

İlginizi Çekebilir

Türkiye Katılım Bankaları Birliği, (TKBB) DEİK tarafından gerçekleştirilen İslami Finans Çalıştayı’na katıldı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye Bahreyn İş Konseyi Başkanı Bilgün Gürkan moderatörlüğünde, İslami Finans Çalıştayı gerçekleşti. DEİK Başkanı Nail Olpak’ın yanı sıra çalıştaya, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nden temsilcilerde katıldı. Çalıştayda Türkiye’nin İslami finans alanında bölgesel merkez olmasına yönelik stratejileri ele alındı.

İslami finans nedir?

İslami finans ya da İslami finansın temeli olan İslami bankacılık, kavram olarak İslami öğretilerin (Şeriat) prensipleri ile uyumlu şekilde yürütülen bankacılık faaliyetleri veya bankacılık sistemi olarak tanımlanmaktadır.

İslami bankacılığın temel amaçları neler?

İslami bankacılığın temel amaçları arasında şunlar yer almaktadır; şeriat uyumlu finansal hizmetler sunmak, tüm haram faaliyetlerinden kaçınmak ve sadece helal faaliyetlere katılmak, faiz, belirsizlik ve kumar içermeyen işlemleri geliştirmek, parayı meta olarak kullanmaktan ve ondan daha fazla para kazanmaktan kaçınmak ve her finansal işlemi gerçek varlıklarla desteklemek.

İş girişimindeki insani çabalara sadece paradan çok değer vermek; para ancak işletmeye yatırıldıktan sonra sermaye haline gelir, kaynakları verimli bir şekilde tahsis etmek ve geliri eşit şekilde dağıtmak, etkili iş fırsatlarını belirleyerek ekonomik kalkınmayı hedeflemek, ziyade üretkenliği vurgulamak, tasarruf sahiplerini paralarını boşta tutmaktan ziyade ekonomiye teşvik etmek, etik ve sosyal, ahlaki ve çevresel açıdan sorumlu bir şekilde hareket etmek.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy