1.5 C
İstanbul
Pazar, Ocak 17, 2021

İslami finans araçlarının istatistiği çıkarılacak

İlginizi Çekebilir

Birleşmiş Milletler (BM) İstatistik Komisyonu toplantıları için geçtiğimiz günlerde New York’a giden İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, İslami finans araçlarına ilişkin genel bir istatistik çalışması yapacaklarını söyledi.

Musa Kulaklıkaya, SESRIC olarak 57 İİT ülkesinin ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için güvenilir verilerin elde edilmesi adına çalıştıklarını ve bunun için çeşitli projeleri olduğuna değindi.

Bunlardan birisinin İslami finans araçlarına ilişkin verilerin toplanması olduğunu ifade eden Kulaklıkaya, “Dünyada yaygın olarak kullanılan İslami finans enstrümanlarıyla ilgili derli toplu bir istatistik toplama çalışması yok. Çok farklı aktörler farklı verileri topluyorlar. Biz, Dünya Bankası, IMF, merkez bankaları ve diğer ilgili kuruluşlarla bir inisiyatif geliştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy