1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

İslam Kalkınma Bankası Pakistan’a 4,5 Milyar Dolar Değerinde Borç Verecek

İlginizi Çekebilir

Ülke yetkilileri, İslam Kalkınma Bankası’nın (İKB) Pakistan Ticaret Müteahhitliği Programı kapsamında Pakistan’a 4,5 milyar dolar değerinde petrol vereceğini belirtti.

Pakistan Maliye Bakanlığı danışmanı ve sözcüsü Khaqan Najeeb, “Pakistan ile İKB arasındaki Uluslararası İslam Ticaret Finans Kurumu altında imzalanan anlaşma sona erdi ve İKB, Pakistan’a üç yıl boyunca 4,5 milyar dolarlık petrol ödeyecek” dedi.

Najeeb, “Şimdi anlaşma devreye girdi ve ilk aşamada 100 milyon dolar değerinde petrol aldık.” dedi.

Sözcü, Pakistan ‘ın aynı program kapsamında Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) borç almak için İKB ile görüşmelerde bulunduğunu da sözlerine ekledi. Pakistan Devlet Bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin Suudi Arabistan’dan İslamabad’a ödeme desteği dengesi altında üçüncü ve son diliminde 1 milyar dolar aldığını söyledi.

2018 Ekim’inde, İngiltere, Pakistan’a 6 milyar dolarlık kurtarma paketi verdi; Pakistanlı lider Imran Khan’ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ardından 3 milyar dolarlık ödemeler dengesi desteği ve petrol ithalatı üzerindeki ertelenmiş ödemede 3 milyar dolar daha desteklendi. Suudi Arabistan ayrıca Pakistan’ın güneybatı stratejik liman kenti Gwadar’da 10 milyar dolarlık bir petrol rafinerisi kurmayı planlıyor. Bu amaçla bir anlaşmanın Suudi Taç Prens Muhammed bin Salman’ın Şubat ayında Pakistan’a yaptığı ziyareti sırasında imzalanması muhtemel.

 

Kaynak: Daily Sabah

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy