-3.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

İslam Kalkınma Bankası İle Tunus Merkezli i-FinTech Solutions Arasında Anlaşma

İlginizi Çekebilir

Suudi Arabistan İslami Kalkınma Bankası (IDB), Kasım ayında Tunus merkezli bir danışmanlık firması olan i-FinTech Solutions ile İslami bankalara likidite yönetimi konularında yardımcı olacak bir dizi şeriat uyumlu araç oluşturmak için bir yatırım anlaşması imzaladı. Açıklanan ilk ürün, geleneksel ve İslami bankaların birbirleriyle işlem yapmasına yardımcı olan, blok zinciri tabanlı, gerçek zamanlı bir işlem platformu olan i-Trade’dir.

Blockchain teknolojisi hala İslami finansta tartışmalı bir konudur. Bununla birlikte, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya, gittikçe artan sayıda İslam fintekine ev sahipliği yapmaktadır.

IDB, “Bu varlık-sorumluluk yönetimi ürününde blockchain kullanımı hem toplam yürütme süresini hem de finansal ve ticari işlemin maliyetini azaltacaktır” dedi. “Finansal işlemlerin şeffaflığı ve izlenebilirliği ile ilgili sorunları ve zorlukları da ele alıyor.”

Çıkar koleksiyonunu yasaklayan İslami bankalar, para piyasalarının çoğuna ve geleneksel bankacılıkta kullanılan fonlama araçlarına sınırlı erişime sahip. Fintech’e yatırım yapmak, yeni pazarlara girmelerine yardımcı olacak araçlar geliştirmeleri için bir yol sunar.

Kaynak: Global Finance Magazine

Daha Fazla

Katılım Haberleri

Dergiden Son Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam etmeniz durumunda, çerez kullanımımıza onay veriyor sayılırsınız.
Onayla
Privacy Policy